| anutzza20 a întrebat:

Ce substante pot fi folosite in casa pentru dezinfectare, distrugere a virusului hepatic c? ce trebuie sa faca un bolnav pentru a nu-i imbolnavi pe cei din casa? sau mai exact, cu ce trebuie sa faca curatenie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Hepatita C nu se transmite prin simpla atingere a lucrurilor, ci doar prin sangele contaminat al bolnavului. In plus, ca sa te contaminezi, trebuie sa ai si tu o solutie de continuitate la nivelul pielii si sa vii in contact cu sangele contaminat. Nu cred ca acasa este vreun pericol sa te contaminezi de la o persoana purtatoare de virus C. Dezinfecteaza cu dezinfectante casnice obisnite.

| fabiola a răspuns:

Foloseste domestos sau cif verde! Contin clor si dezinfecteaza foarte bine obiectele sanitare. Dupa ce aplici, lasa sa actioneze cel putin 10 min.Hepatita C se trasmite prin sange si prin contact sexual, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa tii cont de regurile de igiena!