| Alexandru_8107 a întrebat:

Ce temperatura trebuie sa am, ca sa pot spune ca sunt bolnav si care este temperatura normala a corpului uman?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Temperatura normala este intre 36 si 37 de grade Celsius. Intre 37 si 38 este starea subfebrila, peste 38 ai febra.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Temperatura corpului variază în funcție de perioada de timp, dimineața fiind de 36, 5 și seara de 37, 2.
Între 37, 3 și 38 este starea de subfebrilitate, peste 39 de grade vorbim de febră.
Ca să fii bolnav trebuie să ai peste 39 de grade, ceea ce poate indica și o infecție.
Pa, pa.

| mymed a răspuns:

Sub 37 = normal, intre 37 si 38 = subfebra, peste 38 = febra, peste 39. 5-40 = febra inalta

| Lora a răspuns:

Temperatura normala a corpului omenesc este de 36, 37 de grade in cazul in care trece de maxim 37, 5 grade ai temperatura.

| just for me a răspuns:

Pai mie cand imi ia mama temperatura de la 37 C in sus am febra.De la 38 e mai rau, temperatura normala e 36.

| Mara15 a răspuns:

Temperatura normala e de 36 grade C big grin daca ai mail mult ( 37 de grade C) atunci poti spune ca ai temperatura.happy

| kirarin a răspuns:

Poi de la 35 la 37 e temperarura normala dar daca ai trecut de 37 atunci ai temperatura si peste 37, 5 ai febra.