| dog_9290 a întrebat:

Ce tratament pot sa fac impotriva vergeturilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt nevoita sa te dezamagesc. Vergeturile vechi, cele albe, nu dispar de tot niciodata, dar se pot deminua/estompa putin. Iti recomand untul de Shea (il gasesti la L'occitane)! Este foarte bun. Chiar da rezultate, mai ales daca vergeturile sunt inca roz/mov. http://untuldeshea.wordpress.com/......i-sarcina/ http://www.sfatulmedicului.ro/......urile_3934 http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=115700 http://www.elemental.ro/blog/unt-de-shea-unt-de-karite.html
Dar orice ar fi, trebuie sa inveti sa te accepti asa cum esti. Peste 70-80% dintre femei se confrunta cu aceasta problema, si nici barbatii nu sunt scutiti. Deci, nu esti singura/ul.
Succes! Numai bine!

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

În cazul vergeturilor sunt indicate gelurile si cremele de aloe vera, care trebuie folosite in mod regulat de 3 ori pe zi. Aplicati un strat subtire de crema sau gel pe zona afectata si masati usor. Pentru a preveni si trata vergeturile trebuie sa aveti o dieta sanatoasa si echilibrata, se recomanda consumul zilnic de alimente bogate in vitaminele A. C. E si zinc, deci trebuie sa oferiti organismului vitaminele si mineralele necesare pentru mentinerea sanatatii pielii.

| machupicchu a răspuns:

Inainte de orice alt remediu naturist pentru aspectul nedorit al vergeturilor, este bine sa mergi la un medic endocrinolog, unde vei afla ce si cum...
Este chiar ff.indicat un consult, pentru eliminarea suspiciunii existentei unei cauze endocrine care, mai tarziu poate genera alte probleme.
Sanatate!

| alexa88 a răspuns:

Trebuie sa bei multa apa, sa mananci multe fructe si legume, se gasesc si anumite unguentela farmacie dar cel mai bun tratament este soarele... fa multa plaja vara, in timp nu se vor mai cunoaste.Succes!