| Geo_4096 a întrebat:

Ce tratamente naturale stiti impotriva caderii parului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Este o reteta extraordinara din : radacina de brusture, radacina de urzica si frunze de nuc toate macerate in petrol. In lipsa petrolului se poate face un ceai din aceleasi plante.(Se maseaza pielea capului, nu se bea)

| eni a răspuns:

Este de la gerovital lotiune pe baza de petrol si ulei de ricin.Eu am folosit si mi-am facut si o masca din galbenus de ou, miere, drojdie si am pus din lotiune cu petrol. Min 3-4ore sa-l lasi.Tratamentul sa dureze2-3luni ca sa aiba efectul dorit.Cred ca si cateva picaturi de lamaie ar fi bun.

| Brigitta a răspuns:

Stiam de ulei de ricin si tinctura de ardei iute happy

| NomberOne a răspuns:

Intreaba farmacista.sau doctorul daca e foarte grav

| SakuraTheCherryBlossom96 a răspuns:

Am gasit eu o reteta pe net despre asta.
Reteta contra caderii parului:
2 linguri ulei de masline + 1 galbenus de ou + cateva picaturi de lamaie (o fiola de vit. C care intareste parul); acestea omogenizate se aplica pe parul curat, se acopera cu o casca de baie(sau cu un prosop) si se sta 45 min. Dupa care se spala cu sampon.
Eu folosesc tratamentul inainte sa fac baie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cresterea parului trebuie ajutata si din interior, lipsa vitaminei A (- spanac, broccoli, morcovi, dovleac ), joaca un rol important in secretia de sebum (grasime ), in absenta ei secretia de sebum este redusa iar pielea capului se deshuameaza aparand matreata.
Vitamina E ajuta la circulatia sangelui in zona scalpului.Mai contribuie C, B2, si nu in ultimul rand iodul (iaurt, lapte, oua fierte, capsuni).
Extern : evitati uscarea parului cu feonul, trebuie spalat cu apa calduta nu fiebinte, apa fierbinte ii rapeste stralucirea
Putem sa ne ingrijim parul pentru a preveni sau opri caderea acestuia prin aplicarea de masti obtinute din substante naturale (aum ar fi o masca obtinuta din 1 ou si miere de albine) sau prin masarea scalpului cu uleiuri esentiale (ulei de jojoba, de rozmarin, de levantica).
Si infuziile de plante va pot ajuta in tratarea si prevenirea alopeciei. Infuziile de urzica, rozmarin, nasturel si frunze de nuc si-au demonstrat de-a lungul timpului eficacitatea in prevenirea caderii parului.
O proasta administrare in organism a acelor substante care concura la o buna crestere a parului, atentie la bolile la care fac referire.
retete
Se pregateste un decoct din 30 gr radacini maruntite de brusture la 1 litru de apa. Se fierbe pana scade la jumatate si se freaca zilnic pielea capului.
- Se amesteca pulbere rasnita din coada-soricelului sau pulbere rasnita din tulpina de in cu ulei de masline. Se freaca zilnic pielea capului cu acest amestec.
- Se aplica pe pielea capului un amestec dintr-o lingura de alcool de 40° si un galbenus de ou crud. Dupa 40 de minute se clateste parul cu apa calda.
- Se prepara o tinctura de ardei iute (20 gr de pulbere de ardei iute in 100 ml alcool 40° timp de o saptamana). Se fac frectii cu ea de 2-3 ori/saptamana masand radacina parului.
- Se amesteca o ceapa rasa pe razatoarea mica cu o lingura de ulei de ricin si 10 ml vitamina A. Zilnic se pun comprese timp de 5 ore. Se spala apoi parul cu apa calda.
- Se face un amestec din 100 gr urzica, 2 linguri otet in 500 ml apa care se fierb 30 de minute. Se maseaza pielea capului zilnic, timp de o saptamana.
Nu este link, este un colaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......i-parului/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Radacina de brusture, radacina de urzica si frunze de nuc toate macerate in petrol. In lipsa petrolului se poate face un ceai din aceleasi plante.(Se maseaza pielea capului.

| andr14 a răspuns:

Am gasit si eu ceva pe net.
Remedii impotiva caderii parului:

Scalpul se maseaza cu ulei de masline sau cu ulei de ricin. Masajul se face cu 1-2 ore inainte de spalare si se acopera cu un prosop. Se spala cu sampon si se clateste cu apa calda in care s-au adaugat doua linguri cu zeama de lamaie sau otet. Tratamentul se repeta timp de doua saptamani.
Se beau doua cani pe zi cu infuzie din radacina de brusture. Se pune cate o lingurita de planta maruntita la o cana de apa clocotita, se acopera si se lasa sa stea 10 minute. Se strecoara si se bea.
Se maseaza scalpul cu alifie de propolis, zilnic, timp de 4-5 luni.
Parul se clateste, cu infuzie de coada calului, masand scalpul. Se pun 3 linguri de planta maruntita la un litru de apa clocotita, se acopera vasul, se lasa sa stea 5-10 minute, apoi se strecoara si se foloseste.
Se maseaza scalpul cu otet de mere, timp de o saptamana, de cateva ori pe zi.
Cateva remedii contra matretii:

Sper sa-ti fie de folos.

| olimpiaherra a răspuns:

Eu folosesca mastii de par facute din galbenusuri se bat bine, dupa baie aplici cu o pensula de vopsit parul de la radacina pana la firele despicate (du asta iti pui o punga pe cap)si se lasa in jur de 15 minute pe cap. Daca autrecut cele 15 minute du-te la baie si clateste din abundenta cu apa.

| ancka a răspuns:

Faza cu uleiu de ricina e pentru cresterea parului trebuie sa il aplici cu manusi altfel risti sa iti creasca par pe maini in exces chiarhee hee