Întrebare recomandată | Andreeaioan115 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa am o buna memorie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Recomand sa te oxigenezi, prin miscare. Nu neaparat sala platita, cum inteleg unii. La varsta ta nu trebuie suplimente. Gimnastica, jogging, daca ai bunici la tara ajuta-i cate un weekend. Si antrenamentul mintii, cum mai spun si altii.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa inveti intr-o camera linistita, fara nici un aparat electronic sau electric in preajma (adica, fara: TV, fara computer, telefon, radio, etc). Abia atunci te poti focusa pe ce citesti si memorezi tot.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pe langa ciocolata neagra...
Ar trebui sa faci niste exercitii. Ma refer sa incerci sa inveti lucruri noi, lucruri logice, si sa inveti matematica laughing

| Andreeaioan115 explică (pentru DoarBogdan):

Eu stau prost cu matematica, oricum mersi, eu sunt la dieta si nu pot manca nici macar ciocolata neagra

| CuriousStuff a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Daca esti la dieta si nu consumi carne nu te astepta sa ai o memorie buna, pentru ca are legatura directa consumul de proteine animale cu "Energia" creierului, puterea de concentrare, memeoria...

| Andreeaioan115 explică (pentru CuriousStuff):

Insa beau multa apa, si am auzit ca apa ajuta mult la memorie, eu mananc putin de doua ori pe zi poate fi asta un motiv?

| Bula a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Da, apa ajuta mult la... spalarea creierului.
Daca consumi sare putina, atunci efectul e la fel.

Cel mai bine fa multe exercitii logice si de memorie.
Sah, rebus, jocurile logice grele te ajuta sa-ti dezvolti capacitatile mentale.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Degeaba bei apa (adica nu chiar degeaba, are si ea rolul ei) dar ma refer pentru problema ta. Creierul are nevoie de glucoza/glucide, lipide si proteine pentru a funtiona cum trebuie. Daca alimentatia ta nu e echilibrata creierul are de suferit. De aceea (si de multe altele) regimurile drastice pentru slabit nu sunt indicate.

| Celcestietot a răspuns:

Pai ar trebui sa citesti mai mult, sa faci exercitii de memorat si chiar ca sa inveti mai usor poti lua MemoPlus. (P.S: nu sunt medic).

| CuriousStuff a răspuns:

O folosesti si o antrenzi. Cea mai buna metoda pentru a-ti imbunatati memoria. Fara lecitina pentru ca dupa intreruperea tratamentului o sa ai o decadere urata.

| Divy a răspuns:

Trebuie să mănânci echilibrat adică aportul de calorii necesare la vârsta ta, în fucție de înălțime, pe lângă aceasta ai nevoie de activități de citire și de învățare continuă pentru a îmbunătăți capacitatea de reținere a creierului.
O bună aerisire și o activitate sportivă de minim 30 de mintute pe zi în acest sens te ajută să te concentrezi.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut, nu cred ca memoria are vreo prea mare legatura cu alimentatia. Adica, ma rog, daca stai nemancat nu o sa tii minte nimic, dar asta deja e alta treaba.
Ca sa ai o memorie buna trebuie sa ti-o antrenezi. Asta inseamna sa citesti mult, poate sa inveti poezii pe de rost (ma rog eu nu fac asta), dar cel mai bine ar fi sa citesti multe carti (care sa nu te plictiseasca). Poate sa fie carti de stiinta sau literatura, ideea este sa citesti mult si sa si intelegi ce citesti, pentru ca cand citesti ceva interesant iti ramane in creier si iti antrenezi si memoria. Eu cand eram mic imi placea mult cititul si citeam romane de rupeam si acum chiar realizez ca am o memorie excelenta, multa lume a remarcat ca stiu lectiile la scoala fara sa deschid cartea. De ce? Retin din clasa. De ce retin din clasa? Memorie buna. De ce am memorie buna? Am citit mult in tinerete. Ma rog, memoria se antreneaza in timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stai cat mai departe de stres, sa incerci pe cat de mult poti sa tii-o menti limpede. Sa iei aer curat des, ca sa ti-se oxigeneze creierul. Studiaza, scrie, pune-ti creierul la contributie, fii atenta la detalii. De cele mai mult ori pot face diferenta! happy

| AdelaElena88 a răspuns:

Sunt niste suplimente de la calivita, 100% naturale, recomand cu incredere. O prietena de-a mea,, care este la facultate, a luat aceste comprimate si au ajutat-o foarte mult. Parintii mei cumpara de mai bine de un an suplimente de calciu, fier, omega 3 si multe altele de la ei. Poti incerca si lecitina, insa nu stiu cat de mult ajuta. http://www.terapii-naturiste.com/......memory.htm Sa nu ii asculti pe cei care iti spun sa mananci ciocolata! Zaharul nu iti face deloc bine si in exces poate duce la multe afectiuni: precum adhd, obezitate si chiar diabet.

| Daniel2836 a răspuns:

Poți lua lecitină dar provoacă dependență deci ai grijă :*

| HarleyQuinn a răspuns:

Am auzit că orezul brun ajută la îmbunătățirea memoriei.

| Dem0N a răspuns:

Invatand constant, vei putea sa ti dezvolti capacitatea de a retine informatii mult mai repede. Atat! Nu e un dar al naturii, nici vreun talent ascuns. Exercitiul e mama invataturii. Mult succes

| Odysea a răspuns:

Ca sa ai o memorie buna trebuie sa citesti carti, sa faci miscare.

| RokoRo a răspuns:

In cele mai multe cazuri, memoria nu este o problema medicala. Daca totusi este, clar, raspunsul nu il vei afla aici. happy Daca insa beneficiezi de o memorie normala pe care doresti sa o imbunatatesti, solutia nu consta in medicamente sau suplimente alimentare. Ca si muschii, memoria trebuie antrenata. Citeste, repeta, invata, citeste, repeta, invata, si performantele vor creste. Promit. happy

| LiviuForXS0fy a răspuns:

Eu de obieci, inainte de a incepe sa invat, mananc multe fructe (cam vroe 3/4 kilograme ) si legume (doar 1 ca nu imi plac asa tare ).
Si dorm vreo 2-3 zile inainte sa incep sa memorez ceva.

| MihyProGamer a răspuns:

Nu poti sa iti,, largesti" memoria! E ceva care o dobandesti de la nastere, difera de la persoana la persoana!

| larisadriana99 a răspuns:

Mananca nuca in fiecare dimineata, 2 nuci întregi dimineata ( fara coaja)

| Beres_Andrei_1982 a răspuns (pentru larisadriana99):

De ce? coaja nu e sanatoasa?

| ANONIMMM99999 a răspuns:

Ia lecitina ...si daca nu ar cam vrei pastile mananca putina ciocolata

| Nimicnueimposibil a răspuns:

Citeste multe cartii :*

| diandra0440 a răspuns:

Am auzit ca ciocolata ajuta. Și daca vrei sa înveți mai ușor pentru un test sau o teza poți sa te recompensezi cu ceva dulce la fiecare paragraf sau la fiecare pagina. Dar ca sa înveți cel mai bine închide ți telefonul

| adinaelenaaaaa00 a răspuns:

Citeşte cu voce tare sau rescrie de mai multe ori, eu asa fac.