| Traficantadecorcodushe a întrebat:

Ce trebuie sa fac in caz de dureri de cap, stare de voma, balonari?
Mama are starea aceasta de cateva zile...Si in plus are senzatia de gust amar.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Stimata Doamna, vad ca va preocupati cu trafic de corcoduse ceea ce inseamna ca aveti simtul umorului. happy
Dar de aici pana la suferinta mamei dumneavoatra este cale lunga.
Acum stiti probabil deja ca la intrebarea DVS se poate raspunde in fel si chip. Ficatul sau bila ar putea fi in cauza desi vi s-ar putea raspunde foarte usor ca este un simptom de cancer, de indigestie, hepatita (A sau B ca sa ramanem in partea optimista), toxiinfectie alimentara, dischinezie biliara (desi asta nu prea cred avand in vedere sa nu sunt dureri).
Ce vreau sa spun este ca daca doriti un sfat este bine sa dati mai multe informatii despre simptome (cum este pofta de mancare, ce a mancat in ultimele zile, cum este scaunul, urina, cum sunt "atacurile" de voma, in ce zona este durerea de cap - pe o parte, pe ambele, ce inrautateste starea si ce o amelioreaza, de cand tine, cum a evoluat). Daca veti da mai multe amanunte sfaturile care vi se vor da vor fi mai la obiect si chiar daca pentru Dumneavoastra intrebarea ar fi o gluma ca sa vedeti reactia participantilor la TPU, pentru unii oameni (mai putin instruiti sau care chiar au nevoie de un sfat) le dam un exemplu prost. Asta ca sa nu mai vorbim de medici, carora acest gen de intrebari si raspunsuri in doi peri li se par (si uneori pe buna dreptate) de o vulgaritate nemaipomenita dar mai ales plina de pericole. O ora de intarziere la doctor poate costa viata omului. Ganditi-va ca mama Dumneavostra, sufera intr-adevar de cele ce spuneti si din cauza unei litiaze biliare... perforeaza (Doamne fereste!) nefericitul de colecist, iar Dumneavostra ati asteptat raspunsul de pe TPU. Atunci ce ati spune?
Nu va suparati pe mine, insa in viata trebuie sa alegem uneori cand sa fim mai resposnabili decat de obicei. Mi-am permis sa va dau un raspuns mai direct pentru ca sunteti membru cu state vechi pe situl acesta si am convingerea ca sunteti pasionata sa ajutati oamenii. Fiti sigura ca fac acest comentariu cu toata stima si consideratia pentru Dumneavoastra. Asa ca daca, intr-adevar mama Dvs mai este suferind mergeti neintarziat la medic.
Cu cele mai bune ganduri!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Are o colica biliara de la un exces alimentar sau o mancare foarte grea. Sa ia niste NO-spa si niste Colebil si daca nu se amelioreaza in 2-3 zile sa mearga la medicul de familie pentru investigatii. Daca are febra, dureri violente abdominale sau i se ingalbeneste pielea, trebuie sa mearga de urgenta la medic, la Camera de Garda.

Abh
| Abh a răspuns:

In criza de colecist se ia No-spa tb. cate una de trei ori pe zi, pentru migrene Algocalmin de trei ori pe zi cate o tb., ceai de sunatoare 3 cani pe zi. E foarte important regimul alimentar, in criza e bine sa nu se manance nimic, apoi cand sunt semne de ameliorare se mananca paine prajita. Si dupa iesirea din criza se continua regim de colecist, adica fara grasimi, prajeli, fara varza, fasole, mazare, conopida.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Cred ca este vorba de o dischinezie biliara [dupa cum ai descris simptomele]. Mama mea a avut asemenea sintome, trebuie sa va prezentati la un consult la un gastroenterolog, care va prescrie tratamentul si ce regim veti lua. Sanatate.

| JeSa a răspuns:

Aşa este, cum a spus "octavianpas", poate avea probleme mama ta, cu "bila/fierea".
Prezentarea la medic, sănătate!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Trebuie neaparat sa mearga la un specialist. Ii trebuiesc analize, eventual o ecografie abdominala si o reteta corespunzatoare diagnosticului stabilit de catre medic. Ca si adjuvant, ii recomand sa bea dimineata si seara cate o cana de ceai de sunatoare. Multa sanatate!

| zorialbi a răspuns:

E important sa ajunga la medic, dar intre timp poate sa ia Motilium comprimate inainte de masa cu o jumatate de ora. Sanatate!

| gigiro a răspuns:

Cam asa este, cel mai probabil e o chestie de fiere-bila, dar parca ti-am mai raspuns, nu cumva esti tu in cauza? Ca daca esti tu, este cu ochi, daca e mama, sa se duca la medic.

| octavianpas a răspuns:

Are o criza biliara.Trebuie sa consulte un medic sau daca vrea sa se trateze naturist:Gel de aloe, ceai din muguri de aloe, Garcinia Plus toate de la Forever Living Products.

| mrsolo a răspuns:

Eu zic sa nu intrebi aici ci sa chemi un medic specializat happy

| AdelinaTimis a răspuns:

Pentru durerile de cap poti sa te uiti aici: http://www.tratament-dureri.ro/dureri/dureri-de-cap.php. Totusi gustul amar e de la bila. Poti sa te uiti si aici: http://www.tratament-dureri.ro/dureri/dureri-de-bila.php.

| Anna:) a răspuns:

Gustul amar.Probabil e de la fiere.
Cel mai bine ti-ar explica un medic.

| Narcizzaa a răspuns:

Daca ai si dureri de bila poti consulta linkul http://www.tratament-dureri.ro/dureri/dureri-de-bila.php iar pentru durerile de cap http://www.tratament-dureri.ro/dureri/dureri-de-cap.php