Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2985799intrebari
Quiz-uri TPU
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
30 Aug
SATI 252.268AFISARI
110.715VIZITE
98.620V. UNICI

Ceaiul de ghimbir se poate bea seara? Copiii pot sa-l bea?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • 3 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • a răspuns:
    Ghimbirul este planta cu proprietati energetice si tonifiante. Se bea de obicei dupa masa pentru a stimula digestia, "impingand" energia in jos. De aceea se foloseste in cazul greturilor, tusei, starii de voma, pentru a linisti. La copii este bine sa se foloseasca doar in cazul tusei si racelii pentru ca altfel copii devin agitati.
    Un ceai de face si 2-3 feliute de ginger fierte intr-o cana cu apa timp de 5 minute.
    Seara se poate bea, insa numai daca este neaparat nevoie (indigestie, tuse, stari de greata). E bine sa bem un anumit ceai atunci cand stim ca ne este folositor.
  • a răspuns:
    Nu vad de ce nu. ce anume ar avea ghimbir-ul. din moment de exista ceai de "alabala portocala" pai e ceai nene, se bea si la 3 noaptea daca ai chef. nu pote fi decat benefic.
  • a răspuns:
    Eu i-am dat piticului seara un ceai din marar,chimen, anason, musetel, pentru calmare. L-am gasit pe un magazin online specializat in ceaiuri (peste 200 de sortimente), www.demmertea.ro. De ghimbir nu am auzit ca ar fi contraindicat, dar in nici un caz sa nu-i dai ceai de tei pana la 5 ani, pentru ca are un efect sedativ, iar ei sunt prea mici pentru asta.