| beniamin1991 a întrebat:

Cei care ati fost operati de apendicita, in cat timp a trecut durerea?
Am deja 3 luni si 2 saptamani de cand am fost operat si tot ma mai doare insa numai cand a apas,daca tusesc, ma ridic din pat sau fac chiar si abdomene nu doare insa cand apas pe operatie ma doare.
E in regula sa ma doara operatia cand apas dupa 3 luni de zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Tibi45 a răspuns:

Nu este deloc normală această situaţie, şi ar trebui să-ţi consulţi chirurgul care te-a operat. S-au mai văzut o mulţime de cazuri în care medicul a "uitat" în plagă diverse chestii: (torşon de vată; tampon de pansament; unelte chirurgicale; etc.), sau poate s-a instalat o infecţie microbiană?!
Ar fi bine şi potrivit să faci un examen ecografic, sau şi mai eficient un examen RMN, care să evidenţieze ce este acolo! Nu vreau să te sperii, dar sau întâmplat multe necazuri de acest gen, soldate din păcate şi cu decese.
Mi se pare bizar că eşti atât de neglijent cu organismul tău, tolerând de trei luni de zile acesta situaţie, care ar fi trebuit să-ţi de-a de gândit!
Du-te în prima instanţă la chirurgul care te-a operat, şi solicită-i să-ţi facă investigaţiile pe care ţi le-am amintit, nu lăsa totul de azi pe mâine, că s-ar putea să regreţi amarnic!

| Mocanu_Gabriel_1999 a răspuns:

Pai odata ce ti s-au scos copcile o sa te mai doara cam vreo luna dar daca apesi frecvent atunci chiar o sa te doara. Sfatul meu este sa nu mai apesi acolo unde ai operatia si nu o ai baga in seama las-o asa ca pana la urma si la coada o sa treaca la un moment dat.