| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Cei care au făcut vaccinul ANTI COVID.
Ce fel de tip de vaccin Ati făcut? Și în cat timp eliberează clinica rezultatul testului respectiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Primul pfizer, dupa 2 saptamani vine a 2a runda

| Violleta2022 a răspuns:

Vaccinul nu este un TEST si nu-ti eliberea nimeni nici un rezultat dupa vaccinare!

Vaccinul este o injectie care se face in brat, inoculandu-ti-se (injecteaza) o canitate f. mica de virus de covid, ca sa-ti antreneze sistemul imunitar, sa-l stimuleze sa produca anticorpi ca sa poata lupta si distruge virusul.
Dupa prima runda de vaccin se face si a doua, la o perioada de 2 saptamani (sau chiar 3 luni), depinzand de tipul vaccinului.

Dupa a doua runda de vaccinare, se va elibera o adeverinta pe numele tau, ca ai fost vaccinat, cu tipul de vaccin si datele cat s-au facut vaccinurile.
Vaccinul este valabil cam 6 luni de zile, dupa care va trebuii sa te revaccinezi.

| gabicoo a răspuns:

Pfizer!
Adeverința de vaccinare se eliberează pe loc!

| Emma30555 a răspuns:

Pfizer, îți dă pe loc o adeverință dae probabil ca certificatul oficial se va trimite ulterior pe mail sau va fi descarcat de pe site - ul lor

| Laura162 a răspuns:

Pfizer.
Adeverinta de vaccinare o primesti pe loc, scoasa la imprimanta. O gasesti si in format electronic pe https://adulti.renv.ro/users/cnpauth, pe baza CNP-ului si a nr de telefon lasat la centrul de vaccinare (clinica sau unde o fi fost).

Ce test? La centrul de vaccinare nu iti face vreun test. Completezi un formular si cam atat.
Daca vrei sa-ti faci anticorpii dupa vaccinare (nu prea are rost inainte de 14 zile dupa rapel), in functie de clinica la care te duci, dureaza 1-10 zile. Asta nu tine de programul de vaccinare, asta faci independent, pe bani, la orice clinica vrei.