| anonim_4396 a întrebat:

Cel mai bun tratament cu ulei de ricin pentru par?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Daca parul tau nu este foarte gras, poti folosi uleiul de ricin in combinatie cu ou, ulei de masiline, tot felul de tincturi pentru cresterea parului, cu vitamina A uleioasa...si va rezulta o masca excelenta pentru par. Ideal ar fi s-o folosesti de 2 ori pe saptamana. Eu am incercat-o si e foarte buna.winking

20 răspunsuri:
| kh1ss a răspuns:

Uleiul de ricin este foarte bun pentru a avea parul mai des...happy

Bula
| Bula a răspuns:

Uleiul de ricin se foloseste ca... PURGATIV!
Nu pentru par!
laughing)))))

| david a răspuns:

Este bun... face parul mai matasos si creste mult mai repede ca de obiceihappy

| lil'dee a răspuns:

Uleiul de ricin este foarte bun pentru par...il face mai des, firul de par mai gros si intareste radacina...se aplica la radacini cat sa uniformizeze si la varfuri seara inainte de culcare iar dimineata se spala din abundenta - de 3 ori pe saptamana...totusi uleiul de ricin nu face parul lucios, deci ar fi bine daca s-ar folosi dupa si uleiul de masline...cu acesta te dai pe tot parul si poti sta cca o ora...eu asa procedez iar parul meu arata mult mai bine...am avut parte de rezultatele dorite

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care imi spune si mie reteta completa a tratamentului cu ulei de ricin?

| adriana_9605 a răspuns:

Ulei de ricin ingrasa foarte tare parul?
vreau sa incerc si eu un tratament cu ulei de ricin dar imi e frica si nu stiu cum sa-l folosesc.
ma poate ajuta cineva care a mai folosit?

| adriana_9605 a răspuns:

Vreau sa incep si eu un tratament cu ulei de ricin dar imi e frica sa nu mi se ingrase tare parul.si nu stiu cum sa-l folosesc.ma poate ajuta cineva care a mai folosit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bun tratament pentru par. este uleiul de argan. e adevarat ca e mai scump, dar e cel mai bun ulei atat pentru par, piele si unghi, combate si celulita si e bun si pentru un bronz intens

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Arganul este bun mai ales pentru varfurile tocite.Ca sa nu-ti ingrase parul ai grija sa eviti cand il aplici, radacina. Daca il aplici pe lungimea firului de par nu o sa ai probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uleiul de ricin este foarte bun pentru cresterea si indesarea parului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am inteles ca uleiul de ricin este foarte bun
dar care e preparatul pentru a face tratamentul?
vreau si eu sa incerc... sper sa nu ma dezamageasca straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am folosit ulei de recin combinat cu uleiul de masline, si surpriza
acum imi cade parul!
am crezut in seara aia ca o sa raman cheaala.
nu cred ca uleiul de recin si cel de masline ar trebui folosite impreuna.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu folosesc ulei de richin de o luna dar nu vad nici un remediu. poate sa imi spuna cineva in cat timp se pot vedea rezultate vizibile? folosesc uleiul de richin si pentru gene si sprancene tot de o luna dar nu vad nici un rezultat. poate sa imi spuna cineva in cat timp a avut un bun rezultat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am folosit uleiul de ricin pe radacina impreuna cu vitamina A si pe lungimea parului imi puneam ulei de masline. Am facut acest tratament o luna, de 2 ori pe saptamana si stateam cate 4 ore. Dupa acest tratament am observat ca parul straluceste mult mai tare ca inainte, iar parul nu este atat de gras, insa am facut matreata (nu foarte evidenta) si am observar ca unele fire s-au decolorat, eu fiind satena inchis. O prietena care lucreaza la coafor mi-a explicat ca firele decolorate au aparut din cauza ca parul este fortat brusc sa creasca, iar pigmentul nu a ajuns pe toata lungimea firului. Alta explicatie nu am gasit momentan pe net...Dar in general sunt multumita de tratment

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat sa specific faptul ca imi cadea parul si dupa 2-3 folosiri am fost uimita sa vad rezultate bune...am vazut pe forum ca unele persoane, dupa ce folosesc acest tratament, le cade parul mai rau...din ce am citit pe net, in urma folosirii acestui ulei, firele "bolnave" cad si din cauza asta este posibil sa apara aceasta problema

| Izy a răspuns:

Uite aici cateva dintre intrebuintarile uleiului de ricin http://www.juliet.ro/......si-unghii/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uleiul de ricin este evident foarte bun..si nu, nu ingrasa parul, pentru ca dupa tratament se clateste foarte bine, cu apa din abundenta..Rezultatele for fi extraordinare, daca este folosit de 1-2 ori pe saptamana,cu grija,prin masarea la radacina firului de par(pentru ca se stie,astfel creste parul, nu cum afirma cineva, ca, creste de la varfuri :-) ).Eu am facut un tratament cu acesta, iar rezultatele nu au incetat sa apara.Intradevar,rezultatele nu vor fi aceleasi pentru un par vopsit, pentru ca nu va mai patrunde la fel de bine la radacina, pentru a o hrani.Ptr un timp,de ce nu,ar trebui sa renunti la sampoane, balsamuri, placa, sau alte produse care nu fac decat sa deterioreze calitatea parului, pentru rezultate cat mai vizibile.Eu una ti-l recomand cu drag, rau nu iti poate cauza, si totul depinde de vointa ta.Tratamentul trebuie sa se faca 1-2 luni si pe urma intrerupt 2-3 saptamani, pana la continuare, in functie de ceea ce ai tu nevoie.

| Mădălina_Andreea_1995_i47r a răspuns (pentru Bula):

Sunt 2 moduri de administrare : intern si extern
cel intern este bun ca laxativ si ca purgativ, iar cel extern este pentru negi si papiloame, pentru gene, si pentru masti pentru par. asa că mai bine citește un prospect ceva inainte. salut