| LysaLysa a întrebat:

Ceva remedii naturiste(sau chiar cu medicamente) pentru DUREREA IN GAT, stiti? Ca nu mai pot, deci nu am mai mancat de azi de dimineata, ca nu pot, MOOOORRR!crying
P. S.big grinaca stiti ceaiuri as prefera sa fie fara miere:-&big grin.

FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Leacuri de la bunica vrei, dizolvi 1 lingura de sare in apa la temp camerei si faci gargare cu ea,sarea este un bun dezinfectant,apoi ceai de salvie este iar un bun dezinfectant,tot gargare,si poti sa si bei din ceai, insa fara zahar, efectul ceaiului fara zahar este mai bun.Insa daca amigdalele tale au puroi,du-te la medic,pentru ca s-ar putea sa ai o bacterie(kok), care fara antibiotic nu o sa se vindece, iti doresc sanatate

| katy a răspuns:

Un galbenu stiu de ou il pui intr-un pahar cu lapte, pui o lingurita de zahar si il incalzesti putin daca ai microunde, le amesteci si bei. daca nu ai microunde incalzesti mai intai laptele apoi celelalte doua si ia de la farmacie trachisept sunt f bune

| Bacteriuță a răspuns:

Orice fel de ceai e bun, dar să fie călduț, numai bun. Dacă e prea rece nu are niciun efect, dacă e fierbinte idem. Ți-aș recomanda să adaugi miere, pentru că are efecte foarte bune pentru durerile de gât. Te vindeci mai repede, și e același gust ca și când ai adăuga zahăr.
Mai poți adăuga lămâie, iar dacă mierea nu-ți convine, adaugă zahăr.
Ca medicamente încearca strepsils și septogal. Sunt foarte bune, însă cel mai bun e septogalul. E mai... fără chimicale.
spor!

| Claudiu2011 a răspuns:

Tantum verde sunt bomboane de supt mi se par f bune imediat isi fac efectul.sau tantum lemon cu lamaie.

| Andy04 a răspuns:

Daca ma gandesc si eu aveam aceeasi durere anul acesta.Era enervanta ca imi venea sa imi rup parul din cap cand inghiteam ceva.Eu am baut multe ceaiuri(incearca sa bei cu miere chiar daca nu poti pentru ca asa am facut si eu), am mancat ciorba mai fierbinte si am luat vitamina C si alte pastile de gat.In vreo saptamana mi-a trecut.

| diana_6879 a răspuns:

Eu cand am fost racita inca din prima zi am inceput sa beau foarte multe ceaiuri de musetel sau ceai de ceapa si tati mi-a decojit nuca pe care am mancat-o. durerea din gat pe care am avut-o dimineata era insuportabila dar dupa e am mancat nuci si am baut nenumarate cani cu ceai (indulcit cu zahar sau chiar neindulcit ) am simtit ca durerea nu mai era asa tare. mai stiu o metoda pe care mama o facea cand eram mai mica : pui sare intr-o soseta(sare dinaia mare nu iodata) si o pui pe soba sau undeva sa se incalzeasca si cand e fierbinte o pui pe gat si stai cu ea pana se raceste. apoi iar o pui si iar pana te pliktysesti. Aceste remedii au dat roade in cazul meu si sper sa iti fie de folos si tie. Bafta si Vindecare Grabnica FUNDA? plzzz

| DianAnda a răspuns:

Seara, dupa ce ai mancat, ia 3 linguri de miere cu lamaie. Iti pui intr-o canita si amesteci bine. Chiar daca nu-ti place mierea, e un leac foarte bun impotriva durerilor in gat. Crede-ma, nici mie nu-mi place deloc, mi se pare absolut ingrozitoare, dar cu lamaie capata un gust mult mai bun. Cel mai bun medicament cu care imi trece mie dupa 2 zile(3-4 med./zi) este Trachisanul(nu trachisept). Nu e nici foarte mentolat si se termina usor(e de supt). Nu ai voie sa bei apa jumatate de ora dupa ce-l administrezi. Incearca remediile astea si o sa vezi ca o sa-ti treaca. Fa-te bine happy

| RoxxuInna a răspuns:

Du-te la farmacie si ia-ti Decasept
Nu trebuie sa inghiti pastila ci doar sa o sugi
Isi face efectul imediat
Sper ca te-am ajutat
Funda?

| adriana996 a răspuns:

Stoarce o lamaie si pune 2-3 linguritze de miere, supa cum preferi, nu strica si daca pui mai multe sau mai putine.Lasa mierea sa se topeasca si ia cate o lingurita 2-3 de mai multe ori pe zi. Face foarte bine la gat si are si vitamine.

| DeeaDeuTsa a răspuns:

Eu iau Propolets si ma lasa durerea de gat. chiar si azi am luat o pastila [ e de supt ]~ Mi s`a recomandat sa iau 4 pastile la 5 ore pe zi... insa eu nu reusesc sa le iau chiar pe toate 4 din 5 in 5 ore fiindca sunt si pe la scoala, uneori uit etc.
Apropo... cutia Propolets are 16 pastile pentru gat si iritatii ale mucoasei bucale si intareste imunitatea~! ~ Este cu maces si sirop de zmeura ~ Sper ca te-am ajutat ~![ Si pe mine ma doare`n gat si de`aia ti`l recomand ]