| MaryMaria333 a întrebat:

Cica fumatorii nu se ingrasa.....chiar e adevarat indiferent daca e fumat pasiv(1-2 tigari pe saptamana) sau intrat in obicei? Imi puteti explica?
Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate fi asta pentru că uneori tutunul îți taie pofta de mâncare, da atât. tu ca pasiv n-ai nicio treaba laughing)))

| CodrutElian1990 a răspuns:

Din cunostintele vietii: toti care s-au lasat de fumat s-au ingrasat. Dar sunt destui fumatori care sunt grasi. De regula cu cat sunt mai in varsta fumatorii devin mai corpolenti si datorita faptului ca tigara nu prea este prietena cu miscarea.
Am cunoscut tineri care, fiind supraponderali sau chiar obezi, s-au apucat de fumat. Nu a avut nici o influenta sau doar una nesemnificativa.
Dar fumatul are vreun avantaj? O sa va spun sloganul antifumat de pe timpul "invaziei" tutunului in Europa. Se spunea: pe un fumator nu-l fura hotii, nu-l musca cainii si nu imbatraneste. De ce? Nu-l fura hotii, deoarece toata noaptea tuseste si hotii cred ca nu doarme. Nu-l musca cainii, deoarece sanatatea i se subrejeste si cand se deplaseaza trebuie sa se sprijine in bat, cu care da dupa caini. Si nu imbatraneste, deoarece moare de tanar.
Si inca un avantaj: nu trebuie sa aiba grija banilor, ca-i da pe tigari.
In final: NU FUMATULUI. V-o spune o persoana care a fumat valoarea unei masini.

| Apokales a răspuns:

Cred ca este o legatura intre tigara si diminuarea apetitului, dar asta nu inseamna ca nu te poti ingrasa ca fumator. Din cate am inteles, desi nu stiu daca este adevarat, tigara taie pofta de mancare. Iar atunci cand vine vorba de mancat pe baza de stres, tot tigara te ajuta deoarece tigara reduce stresul si ofera creierului tau stimulul de care are nevoie.

| Panamax a răspuns:

Am vazut multi fumatori obezi.

| oz_1736 a răspuns:

Nu are nicio legatura tigara

| morfeo a răspuns:

Nu prea are importanta, sunt fumatori extrem de slabi dar si grasi. Fumatul afecteaza plamanii si circulatia sangelui, asta e cea mai mare problema.

| Dana1999 a răspuns:

Previne îngrășarea dar nu slabeste. Oricum sunt modalitati mai bune de a slabi.

| aanonimm123123 a răspuns:

Nu este adevarat, este o prostie, si eu am incercat tampenia asta si nu am s-a intamplat nimic wow. fumatul iti opreste pofta de mancare, atat. eu spun sa nu te prostesti cu fumatul ca nu mai scapi, iti spun din propria experienta.