| Darry a întrebat:

Cine are idee cam cat costa o sedinta la psiholog, si care sunt procedurile?
Cunoaste cineva un psiholog bun in Timisoara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Poate sa coste de la 50 lei la 120. In functie de specializarea lui, experienta, scoala in care e format etc. Proceduri: cauti un psiholog, te programezi... Prima intalnire va contine asteptarile tale, o descriere a situatiei, daca mergi pentru ceva anume, o discutie, practic. Si in urmatoarele, va incepe terapia propriu-zisa. Aici, metodele depind de formarea psihologului. Poti sa vorbesti si el sa asculte, poate fi un dialog, poti face diverse teste si jocuri, poti picta/dansa/boxa, juca diverse roluri. In timisoara, stiu pe cineva, nu personal, dar a organizat cateva traininguri si cursuri si in bucuresti. O cheama oana popescu; iti dau pe privat adresa ei de e-mail pentru mai multe informatii.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cate stiu eu, acest utilizator TPU: http://www.TPU.ro/utilizator/ialz este psiholog in Timisoara. Scrie-i un mesaj privat si roaga-l sa te ajute cu informatiile necesare.

Bula
| Bula a răspuns:

Procedurile sunt: o discutie prealabila, in care se edifica situatia pacientului si se stabileste metodologia de urmat. Urmeaza sedinte programate de discutii in care se discuta problemele pacientului si se cauta in comun metode de rezolvare, pentru diferite situatii.
La Cluj, o sedinta de tratament (sau consultatia primara) costa 50-100 lei, de obicei 1-2 ocazii saptamanal. Presupun ca si in Timisoara este asemanator.
Si psihologii, asemanator avocatilor, sunt specializati pe diferite probleme. Ca urmare, va trebui sa cauti unul care este specializat / are experienta in problema ta.

| mikilaina a răspuns:

Buna Darry, Din pacate nu cunosc un psiholog bun din Timisoara insa am o rezolvare alternativa pentru problema ta. Discuta online cu un psiholog! Intra pe www.topexperti.ro - prima platforma de comunicare din ". ro" care ofera consiliere psihologica online. Aici vei gasi mai multi psihologi pregatiti sa te ajute, sa iti ofere solutii, idei si sfaturi pentru solutionarea problemelor tale. Cat despre costuri nu iti spun decat atat: psihoterapia online prin TopExperti.ro costa cu 50% mai putin decat intr-un cabinet. Mult succes si o zi placuta!

| Andreea6996 a răspuns:

Eu il recomand pe Iosif Szenasi. Eu am lucrat cu el si cred ca este un psihoterapeut competent.

| AngelaV a răspuns:

In medie pretul unei sedinte este de 80 lei si dureaza 50 de minute.
La prima intalnire spui de ce ai venit la psiholog, povestesti despre tine si incepand cu urmatoarea sedinta psihologul stie incotro sa te duca.
Eu personal am fost la Andreea Miclosina, un psiholog pe care il recomand toata cu increderea. Am platit 80 lei pe sedinta si chiar a meritat: investitia in dezvoltarea ta persoanala este cea mai buna afacere pe care poti sa o faci! Si se vede, o observa si altii, cel putin la mine asa s-a intamplat, nu am putut sa tin doar pentru mine faptul ca merg la psiholog.

Si apropos de pret mai e ceva: pregatirea profesionala a psihologului se reflecta in pret si intr-un fel e si normal sa fie asa.

Bafta in alegeri cat mai bune!

| batacanda a răspuns:

Poti incerca si aici:
www.psiholog-timisoara.ro
psih Corina Neanu

| batacanda a răspuns:

Poti incerca si aici:
www.psiholog-timisoara.ro
psih Corina Neanu
- da-i un search pe google si vei gasi ca are multe recomandari
- pentru. preturi scrie-i un mail sau da-i un telefon