| WeAreSmart a întrebat:

Cine are sindromul ochiului uscat? cum luptati cu acesta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lupt cu Systane

| WeAreSmart explică (pentru suntserios):

Pe cit timp iti ajunge un flacon? si peste cit timp expira?

| suntserios a răspuns (pentru WeAreSmart):

Ma tine cam o luna daca il folosesc zi de zi... pe flacon scrie ca e valabil 6 luni de la deschidere dar in prospect recomanda folosirea intr o luna de la deschidere

| Anonimuserr a răspuns:

Da se numește,, boala sicca" sau sindromul sicca.
Se administrează picături, lacrimi artificale pluguri pentru a obstrua punctele lacrimale.
Se pot prescrie și uileiuri lubrifiante oculare acestea sunt mai groase comparativ cu gelurile și lacrimile artificiale; de aceea au acțiune mai
îndelungată decât aceste gelurile și lacrimile artificiale.
Această afecțiune se face la oftalmologie prin biomicroscopie oculară și cu ajutorul testului Schirmer.
Dar cred că ar trebui și un consult la endocrinologie pentru a vedea ce determină anume uscarea ochilor și insuficiența glandelor lacrimale pentru a funcționa optim.
O altă metodă ar fi o ocluzie permanentă a punctelor lacrimale dacă medicul se va pronunța pentru asta.
Dar se poate impune și o intervenție chirurgicală pentru a scădea simptomele ochiului uscat.

| WeAreSmart explică (pentru Anonimuserr):

Cand i-am zis medicului de familie de asta mi-a raspuns sa stau mai putin la calculator sad

| Anonimuserr a răspuns (pentru WeAreSmart):

Sau să folosești ochelari de protecție antireflex. Citește postul meu de mai sus întreg, folosește lacrimi artificiale sau uleiuri, dar trebuie un consult la medicul oftalmolog. Ar exista un tratament final pentru acest sindrom, intervenție chirurgicală. Dar în general se folosește tratamentul simptomatic și cam atât.

| Anonimuserr a răspuns:

Întreaba farmacista când te duci la farmacie și spune-le ce îți oferă mai bine ce lacrimi artificiale.