| denysse_1347 a întrebat:

Cine poartAa corset pentru scolioza? cat timp pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Este in functie de indicatiile medicului tau, trebuie sa-ti spuna.In clasa a zecea a trebuit sa-l port.Il purtam la scoala, veneam acasa il dadeam jos cam doua ore si pe urma il tineam pana dimineata.Dormeam cu el. Dimineata il dadeam jos cam jumatate de ora cat ma spalam si mancam.Deci 22 de ore pe zi il purtam.Dormeam si pe scandura.Nu ma puteam impotrivi, erau recomandarile medicului.A durat aproape doi ani povestea asta, pana s-a mai micsorat unghiul de inclinatie.Eu,insa,aveam cifo-scolioza.Ma afectat psihologic foarte mult,e ingrozitor.Dar cand am aflat ca,gata,nu mai trebuie sa-l port, ah! l-am facut bucati, bucatele! SANATATE!

| anckcka a răspuns (pentru greece12):

Am 14 ani si ma confrunt tot asa cu cifoscolioza! De unde ai luat corsetul si cat ai dat pe el? Stiu ca era de mai demult dar as vrea asa in mare sa stiu un pret! Ai facut si gimnastica medicala? Eu spre gimnastie vreau sa ma intdrept! Cred ca tu ma intelegi cel mai bine avand in vere ca ai trecut prin aceeasi sitiatie! As fi recunoscatoare daca mi-ai putea da un sfat! Multumesc!

| greece12 a răspuns (pentru anckcka):

Nu am dat nimic,era pe vremurile alea ingrozitoare in care romanii erau tiranizati...
Corsetul a fost facut pe mine,efectiv,trei zile am mers zilnic la probe si l-au modelat dupa forma corpului meu,pentru ca se sprijinea pe soldurile si talia mea,ma "imbratisa" sa zicem.
Gimnastica medicala am facut abia cand l-am dat jos si unghiul de inclinatie se redusese,incercau sa-l reduca si mai mult si a avut efect si gimnastica medicala.
Sa nu te descurajezi, atat corsetul, cat si gimnastica ajuta mult, nu vei redeveni aceeasi, dar iti vei reveni in masura de 70-80 %.
Nu evita corsetul, e adevarat ca nu stiu cat poate sa coste acum, dar el te va ajuta cel mai mult... daca vrei, scrie-mi si mesaj privat, ma poti intreba orice.

6 răspunsuri:
| MindExplode a răspuns:

Eu purtam cand eram mica dar il purtam numai la scoala si acasa noaptea nu il purtam ca nu era comod deloc.happy

| zeepe a răspuns:

Poarta sora mea si il poarta pe tot timpul zilei il da jos cand mananca si cateodata foarte rar la scoala. dar cand doarme il poarta funda?batting eyelashes

| Ely3434 a răspuns:

Si eu port corset. Eu il port tot timpul. 24/24, dar m-am obisnuit. poti sa-ti cumperi niste haine mai largi si nu o sa se vada ca il porti. :*

| Ely3434 a răspuns:

Funda?