| BluESchool a întrebat:

Cine stie o dieta pentru copii cam de 12 ani care vor sa slabeaska 5 kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| biank17 a răspuns:

La varsta asta un copil nu poate urma diete, dar tu daca vrei neaparat sa slabesti poti incerca sa mananci putin si regulat...

6 răspunsuri:
| Awndre a răspuns:

Vai frate. ce diete va trebuie? Pune mana si lasa dulciurile, sucurile, cartofii, orezul, PAINEA, prajelile.Mananca legume fierte/inabusite + carne, peste, branza slaba, fructe cu masura pentru ca au zahar si fa sport. La 12 ani ar trebui sa fii argint viu. Mergi, plimba-te, sari coarda, mergi cu rolele prin casa, sari elastic, fa gimnastica, danseaza.

| R_8074 a răspuns:

Dar nu sunt anumite diete... Trebuie sa faci mult sport, sa nu mananci grasimi, sa nu te duci la fastfood mai ales! sa mananci multe fructe si legume, salate.

| BlackPrincessBitch a răspuns:

1. Limitarea numarului de calorii provenite din lichidele pe care le consuma copilul. Multi copii beau zilnic prea multe sucuri de fructe si lichide carbogazoase.

2. Evitarea meselor frecvente de tip fast food.

3. Atentie la marimea portiilor consumate la fiecare masa. O problema comuna a copiilor supraponderali este faptul ca portiile sunt prea mari.

4. Copiii nu trebuie sa fie fortati sa "curete farfuria". Pentru a invata sa manance sanatos, ei trebuie sa stie sa se opreasca atunci cand sunt satui si chiar un pic inainte.

5. Incurajarea activitatii fizice zilnice trebuie sa fie de asemenea o prioritate: plimbari cu parintii sau bunicii, joaca afara din casa, mersul pe bicicleta, practicarea sporturilor in echipa.

6. Limitarea timpului acordat televizorului si calculatorului si evitarea consumului de alimente in timpul acestor activitati.

7. Comunicarea si discutiile referitoare la alimentatia sanatoasa sunt importante insa insistarea excesiva asupra notiunilor de "calorie", "grasime" si "dieta" in general, poate sa frustreze copilul si sa conduca la dezechilibre.

Este esential ca parintele sa fie un model pentru copil prin modul sanatos de alimentatie si prin activitatea fizica desfasurata zilnic.

| vanessica2011 a răspuns:

La varsta de 12 ani copilul nu poate tine diete, dar nici sa manance mai putin.Adica sa nu manance foarte mult, dar sa manance cat trebuie, si sa evite mesele dupa ora 7-8.Copii de 12 ani nu trebuie sa slabeasca, dar trebuie sa isi mentina greutatea pana la 15-16 cand au terminat perioada de dezvoltare, dupa aceea pot tine diete. Daca incep de la 12 ani cu dieta o sa ajunga sa faca anemie,deoarece corpul nu ar avea destule grasimi,gulcide, lipide etc. Si grasimile sunt bune, dar in cantitati foarte mici si fara mancare fastfood. De preferat mancare gatita in casa.

| BluESchool explică:

N-am zis ca e vorba de mine rolling eyes

| dinusa a răspuns:

Un mar la ora 12 dupa amiaza dimineata fulgi de porumb cu lapte iar seara cateo pulpa de pui