Întrebare recomandată | Conii25 a întrebat:

Cocoasa se poate corecta? Fac kinetoterapie de doua ori pe saptamana si port corset Cheneau. De la 16 ani pana acum la 18 am facut internari repetate pentru coloana (am toate 3 curburile). Chiar nu vreau ca spatele meu sa ramana bombat. Am auzit ca odata cocoasa formata nu se mai poate corecta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La romani nu prea cred ca merge ca nu isi dau interesul in ceea ce fac

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Se poate corecta: să porți în continuare corsajul, să faci masaje, să ai o poziție corectă a corpului, să dormi pe o saltea mai tare, să utilizezi o coadă de mătură pe care o pui în curbura brațelor, rezemată de spate: zilnic 15 min.