| GoogleUser a întrebat:

Constientizarea acuta a simptomelor mai jos descrise ma face sa am o stima de sine scazuta, sa ma simt slab, sa simt ca nu merit, ma simt anxioas in ceea ce priveste viitorul, sa simt ca nu o sa ma pot exprima niciodata cu adevarat, sa simt ca nu o sa ma pot conecta cu cineva, sa simt ca nu o sa evoluez din punct de vedere profesional- pentru ca imi este efectiv groaza de gandul ca nu o sa pot face fata. Pentru ca nu o sa pot face fata cerintelor jobului, pentru ca ma misc greu, ma adun si ma concentrez greu, deseori nu stiu sa leg o fraza, imi este blocata creativitatea, nu simt flowul acela al mintii, simt ca nu sunt aici in prezent, mintea mea parca e plecata in alta parte.

1. Mi se intampla deseori ca dimineata pana in jurul pranzului si chiar mai tarziu sa am mintea parca in ceata, impaiejenita, sa am reflexe intarziate, sa gandesc foarte greu, sa nu stiu sa leg doua cuvinte, sa ma trezesc-atentie- ca spun alte cuvinte decat cele pe care voiam sa le zic. Se intampla ca aceasta senzatie sa fie deseori soldat cu o durere de cap la nivelul tamplelor ( cu sentimentul ca am zero serotonina= no happyness). Imi revin si mintea imi e mai clara.

2. Somnul este ' suprapopulat' de vise. Ma trezesc obosit si cu o frica inexplicabila.

3. Am perioade cand -suna ciudat da- dar parca sunt blocata in mintea mea, parca am frane in tot ceea ce fac, am emotii chiar si cand merg sa fac o cumparatura banala. Am privirea parca nefocusata, tulburata. Si am perioade cand ies parca din frica asta, am ceva mai mult curaj. Nu este ceva provocat de mine prin autosugestie sau incurajari ci se intampla pur si simplu.

4.Sunt foarte tacut in general si desi vreau sa vorbesc si sa creez legaturi mai adanci cu ceilalti de langa mine se intampla sa nu am ce sa le zic. Sentimentul de minte goala.

5. Am o putere de concentrare si memorare scazuta. Citesc ceva dar parca trece pe langa mine totul.

6. Imi gasesc cuvintele greu si atunci cand vorbesc si cand cand vreau sa scriu ceva.

7. Am o vointa scazuta, desi imi doresc sa evoluez d.p.d.v profesional, ma lovesc de aceste neputinte- greutatea de a retine ceva, de a face conexiuni rapide.

8. Simturile imi sunt parca amortite

9. Ma intimideaza persoanele mai puternice si ma port stupid in fata lor, fiind constienta de acest lucru.

10. Mintea mea e invadata de ganduri si ganduri, aleatorii, care parca nu se mai opresc.

11. Chiar si in gimnaziu si in liceu-mai pronuntate ( desi am fost la cel mai bun liceu si in cea mai buna clasa ) aveam sentimente de anxietate, frica daca eram pusa sa raspund ( mai ales in chestiuni de exprimare a opiniei ) o faceam foarte greu, avand deseori blovaje.

Toate aceste lucruri imi afecteaza mult calitatea vietii si evolutia persoanala. Este mult mai rau decat pare, uneori simt ca nu o sa pot scapa niciodata de aceste stari de tristete, neliniste si neincredere. Uneori simt ca nu am nicio resursa sa imi revin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce descrii tu aici corespunde exact cu intoleranta la gluten!
Cauta si scoate glutenul din alimentatia ta pentru 4-6 saptamani vezi daca te simti mai bine.
Aparent, odata eliminat glutenul din alimentatia ta, poti sa revii la normal si sa traiesti foarte linistit si clar la minte!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se numeste depresie.
Cauza poate fi suprasolicitarea mentala, (auto)obligarea sa faci performanta marita, sa fii primul.
Te-ai extenuat degeaba.
Acum e randul sa intrii si tu in randul oamenilor "normali"!
Mergi si distreaza-te, fa ce-ti place si nu te oboseste!
Un psiholog te poate indruma cu succes.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca chiar vrei sa scapi macar de cateva din problemele astea cauta un psiholog bun si mergi la cateva sedinte de consiliere. O sa te ajute foarte mult.