| jon22 a întrebat:

Consumul mare de sare zilnic se asociază cu retenția de apa si o cantitate de urina mai mica eliminata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BogdanLuca a răspuns:

In principiu nu! Consumul mare de sare, duce la hipertensiune arteriala, care printr-un mecanism adaptativ va scadea prin eliminarea apei din sange, deci prin poliurie!
Logic, daca mananci sarat urinezi mai des si o cant mai mare.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Logic asa e dar nu imediat in timp depinde de cantitate

| OoBunnyoO a răspuns:

Da. Plus alte afectiuni, precum tensiunea ridicata.