| jon22 a întrebat:

Contează la ce mana iti iei tensiunea si daca da de ce. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La majoritatea oamenilor nu conteaza. Practic, conform principiului vaselor comunicante, la un anumit nivel orizontal, tensiunea este constanta (de aceea manseta se pune in dreptul inimii). Exista persoane cu malformatii sau stenoze arteriale la care tensiunea difera de la un brat la altul (e mai mica la bratul care are stenoza sau malformatia). De aceea, cand iti intra pacientul in cabinet prima oara ii tensiunea la ambele brate. Ulterior, daca la prima masurarea nu sesizezi mati modificari, o poti lua doar la unul, indiferent care.

1 răspuns:
| Anonimuserr a răspuns:

Tensiunea se ia de regulă la mâna dreaptă pentru că este puțin mai mare întotdeauna, sau mai mare. Dacă s-ar lua la stânga ar fi mai mică și te,, culci pe o ureche" crezând că nu ai hipertensiune arterială. Deci trebuie măsurată corect și atunci când ești calm, nu ești supărat pentru a vedea cât mai corect.