cami
| cami a întrebat:

Cred ca-am sa vomit!
Ma simt ametita, greata si ma doare groaznic burta. Ce sa fac sa nu mai am starea asta?
Fetelor, voi patiti asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spala-te pe fata cu apa rece si tine-ti mainile sub un jet cu apa f rece, la baie. apoi plimba-te prin casa, respira adanc, e mai bine decat sa stai pe pat.bea un algocalmin pentru dureri si daca ai aer conditionat sau ventilator, porneste-le, sa-ti vina aer curat pe fata, sa vezi ca in maxim o ora iti trece.

17 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Fa-ti un ceai de menta (e antivomitiv). Si eu patesc la fel de ani de zile, in primele doua zile ale menstruatiei.
Infasoara-ti un fular de lana in jurul burtii, ca sa-ti tina de cald si sa-ti aline durerea si ia un nurofen.
Ai grija de tine!

cami
| cami explică:

Pai nu sunt "aproape" laughing, ci chiar.in.
E prima zi ...Asa patiti si voi? Daca da, cum scapati?

cami
| cami explică:

@ingridutS si @kratos, daca-mi spuneti si cum arata. E cumva la sticluta? Ce culoare are?

cami
| cami explică:

@lucyano73 rolling on the floor laughing rolling on the floor... inainte! big grin chestia e ca auzisem eu ca daca iei supozitor... trece.

| metamorfoz a răspuns:

Antiemetice! sau stai... un test de sarcina ti-ai facut?! tongue

kratos
| kratos a răspuns:

Ai mancat ceva greu? Ia lamaie sau metroclopramid si trece big grin!

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Eu asa patesc mereu in prima zi a acelei perioade... e mai rau cand ma apuca prin oras. Mie imi trece cu un calciu si putin somn... poti sa iei si tu un calciu sau o vitamina.

| SweetCandy a răspuns:

Bea un ceaihappynu am patit, insa ori e perioada aia... ori ai mancat cv "ciudat"big grin
sanatate!

| Silvia a răspuns:

Probabil esti aproape de partea aceea a lunii.straight face

| Silvia a răspuns:

Cami, eu nu prea scaplaughing

Răspuns utilizator avertizat
| arysa a răspuns:

Eu iau un Aulin, imi calmeaza durerile imediat si scap si de senzatia de vomawinking

| ing. a răspuns:

Ia metoclopramid. E cel mai bun. Si eu am astfel de 'probleme'laughing
Chiar ma gandeam ca esti in perioada aceea cand am vazut intrebareasmug

| lifeForJesus a răspuns:

Nu vreau sa fiu rau... dar asta ai patin inainte sau dupa faza cu supozitorul ala?

| eu_4161 a răspuns:

Olala...Acum 4 zile am trecut prin asa ceva...Eram ametita, slabita, nu puteam manca, am vomat de 5 ori, ma durea groaznic si burta si stomacul. aveam temperatura 27 cu 5. Uita-te la un film, pune muzica si stai in pat, ceva ce iti place. e greu, sau daca nu poti incerca pur si simplu sa dormi si sa nu iti lasi stomacul gol ca te v-a durea si stomacul.Stomacul "se invarte"in continuu, si cand nu mai are ce manca, e ca si cum s-ar lovi singur... Spala-te cu apa rece dar nu deschide aparatul... E posibil si din cauza asta, te poate durea si capul (cum am patit eu)imi era cald dar mama nu ma lasa sa dau drumul la aer conditionat... Daca nu gasesti motiv de la ce, contacteaza doctorul!

| idanna a răspuns:

Depinde ce ai mancat... un ceai cu multa lamaie...sau portocala, gref, ceva mai acrisor... Daca nu trece mai bine consulta un dr...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cami, eu aseara am vomitat de 3 ori din cauza unui castravete care mi-a picat cam greu la stomac.