| Clorox a întrebat:

Credeti ca abuzul fizic, si cel psihic (Mai ales cel psihic) afecteaza o persoana chiar asa de rau? Adica, pana unde credeti voi ca va ajunge o persoana cu "probleme mintale"? Si cum ii vedeti voi pe acesti psihopati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
45 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prostia n-are limite, iar abuzurile sunt rezultatul prostiei.
Psihopatilor n-ai altceva de facut, dacat separati de societate, sub control strict.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Bula):

Si daca ti-as zice ca conform studiilor, statistic 1 din 25 de oameni poate fi diagnosticat cu psihopatie? Numarul asta creste cand vine vorba de persoane in functii de conducere. Ce facem? Ii izolam pe toti?
Culmea face ca persoanele astea chiar sunt bune in functii de conducere.

| whatevernvm a răspuns:

Sunt ok, au doar nevoie de ajutor pentru a se integra si controla

| Clorox explică (pentru whatevernvm):

Integra in ce? Sa fiu ca oamenii de rand? Nu inteleg ce inseamna integrare (Stiu definitia laughing) Pur si simplu nu inteleg cu ce ma ajuta sa ma integrez in societate!

| whatevernvm a răspuns (pentru Clorox):

Esti om cu probleme mintale (ce poate insemna multe de fapt) sau clar psihopat?

| Clorox explică (pentru whatevernvm):

Poate putin din ambele, poate nimic, cine stie?

| whatevernvm a răspuns (pentru Clorox):

Un psiholog stie. Sau macar incearca sa afle.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Clorox):

Am citit cateva din raspunsurile lasate de tine si de altii pe aici si daca chiar vrei un sfat sincer iti recomand sa consulti un psiholog sau un psihiatru. Pentru binele tau si a celor din jur. Desi majoritatea oamenilor psihopati nu ajung pana la a omora sau rani pe altii e mai bine sa ai parte de niste consiliere, cat de cat. Si un psiholog o sa te ajute sa intelegi cum stau lucrurile. Pe tema asta se poate dezbate mult si bine.
Normalitatea e relativa "Ce e normal pentru un paianjen e haos pentru o musca" Nu toti percepem normalitatea la fel.

| Drimmero a răspuns:

Pe psihopati ii vad niste non-liferi, niste specimene esuate care au in cap doar crime si alte tampenii, la ospiciu cu ei!
Abuzul psihic e cel mai nenorocit

| Clorox explică (pentru Drimmero):

Imi place cum ii vezi! laughing

| CuriousStuff a răspuns:

Da, afecteaza foarte mult si te poate afecta in ambele directii. Adica poate sa faca persoana afectata sa fie si ea abuziva sau dimpotriva, sa se inchida si sa intre intr-o depresie din care nu mai scapa.
Persoanele cu probleme mintale pot sa ajunga "departe" cei cu probleme mintale grave pot sa omoare/tortureze alti oameni si sa nu simta nimic sau chiar sa le faca placere... si multe altele, bolile mintale sunt foarte multe.
Psihopatia e doar una din multele boli mintale. Ii vad ca pe niste oameni bolnavi care trebuie tratati conform bolii lor si in functie de cat e de grava.

| Clorox explică (pentru CuriousStuff):

Este ciudat ca nu simt remuscari? Cand eram mic si mergeam la bunici, ma bucuram cand vedeam ca bagau cutitul in porc! Sau cand sarea sangele, ma simteam bine, mai bine ca niciodata, pur si simplu ma bucura suferinta lui...
Este ciudat?

| Ripley a răspuns (pentru Clorox):

Da, este. Nu esti tocmai intreg la minte daca gasesti bucurie in suferinta unei creaturi.

| CuriousStuff a răspuns:

Aproape lucrezi in domeniul sanatatii, ma intereseaza orice "pacient".

| Clorox explică:

Apropo, nu sunt troll sau ceva de gen, pur si simplu, spun ce simt!

| vocea a răspuns:

Pai in cel mai bun caz la spital in cel mai rau in puscarie condamnat pe viata

| seth2016 a răspuns:

Abuzul poate lua multe forme. Abuzul fizic poate e uneori mai evident. Si o bruscare a comunicarii e tot un abuz si poate avea efecte pe termen lung.

De exemplu:
Copil: uite ce râma am gasit
Parinte: mergi imediat si spala-te pe mâini

Copiii abuzati sau neglijati emotional pot avea tot atatea probleme ca si cei abuzati fizic. Uneori chiar mai multe. Pot suferi de anxietate, stima de sine scazuta, sa fie mai deprimati, mai stresati, apeleaza la alcool, droguri sau fug de acasa. Dezvolta probleme legate de atasament si au probleme cand incep sa aiba o relatie.

Azi nu se mai foloseste termenul de pshopatie. Cel putin nu in psihiatrie si psihopatologie. Sunt definite 6 tipuri de tulburari de personalitate: antisociala, evitanta, bordeline, narcisista, obsesiv-compulsiva si schizotipala.

Cauzele tulburarii de personalitate antisociale nu sunt cunoscute. Sunt enumerati factori genetici, fiziologici si de mediu.

| Clorox explică (pentru seth2016):

Pai am o depresie de 2 ani care vad ca n-a disparut! Inca astept ziua sa dispara, dar nu prea mai am speranta happy

| seth2016 a răspuns (pentru Clorox):

Depinde ce intelegi prin depresie. O depresie usoara poate trece de la sine. Cu cat e mai severa cu atat necesita o interventie din afara.

| Clorox explică (pentru seth2016):

4 tentative de sinucidere plus multe alte chestii! Crezi ca-i o depresie usoara? laughing Asa sunt oamenii, nu stiu pana nu traiesc unele chestii pe piele lor!

| seth2016 a răspuns (pentru Clorox):

Nu inteleg ce are depresia cu tulburarea de personalitate. E alta mancare de peste.

| Clorox explică (pentru seth2016):

Aaa, nu stiam! Bine ca exista oamei care stiu. Apropo, mai aud niste voci (Nu mint, nu sunt troll sau cacaturi de gen, pur si simplu vreau sa vorbesc cu cineva care stie)

| seth2016 a răspuns (pentru Clorox):

Daca ai halucinatii vorbim de depresie majora. Episodul psihotic se trateaza in spital. Halucinatiile in depresie, mai ales daca iti spun sa te sinucizi, sunt urgenta psihiatrica.

In rest cu depresia obisnuita, mai mult sau mai putin severa, faci (sau nu faci) psihoterapie si inveti sa traiesti cu ea.

| seth2016 a răspuns:

Nu-i nevoie sa te juri. Am zis eu ca nu te cred? Tu zici ca problemele tale ti se trag de la abuzuri? Abuzurile pot fi o consecinta a problemelor tale, nu neaparat o cauza.

Daca nu ai gasit intelegere cam asa se intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abuzul fizic asupra unei persoane da nastere la afectiuni psihice.Cum ar fi anxietatea in primul rand. Afectiunea psihica la randul ei,afecteaza organele interne a celui suferind psihic. Stomac,ficat, intestine, o groaza de afectiuni pot fi dobandite la o persoana anxioasa si nu numai.
Stai bre linistit ca nu esti nebun daca te bucuri cand baga cineva cutitul in gatul porcului.Cei de la tara sunt obisnuiti cu astea, ziua de Craciun sau ziua de Ignat cand se taie porcul este zi de buruie. Taiatul porcului, gainii sau altui animal domestic este un sacrificu dat lui Dzeu.Si plus de asta trebuie sa mancam si noi. Te poti considera bolnav psihic cand torturezi tu animale si simtind o bucurie neimaginata, neobisnuita.

| Ripley a răspuns (pentru anonim_4396):

"Taiatul porcului, gainii sau altui animal domestic este un sacrificu dat lui Dzeu" e de **** rau Dumnezeu asta tau daca trebuie sa bagi cutitu'n ceva ca sa il faci fericit
Asta fiind dumnezeul "iubitor" despre care vorbeste biblia laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ripley):

Eu am dat o explicatie cum sa scape de pacatul asta ca omoara porci.Scrie si in biblie deci e ok. Nu e dzeul meu,e al tuturor, unul pentru toti, de diferite religii. E bine sa crezi in ceva, ca o speranta atunci cand nimeni nu te mai poate ajuta. Chestia ca nu crezi nu ma afecteaza, dar respecta credinta altora.

| Ripley a răspuns (pentru anonim_4396):

Am o veste pentru tine, biblia este scrisa de oameni nu de catre Dumnezeu, tu practic urmezi "regulile" unor oameni nu ale lui dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ripley):

Pai sigur dom, le, stiu ca e scrisa de om. Spune-mi daca ar mai exista ceva daca nu era credinta asta scrisa, cu cele zece porunci care se respectau orbeste in batrani.Sa nu furi,sa nu ravnesti la femeia altuia,sa postesti(pentru detoxifierea corpului este porunca asta). Porunca si pacat de moarte este SA NU UCIZI.Aaa, ori daca nu erau respectate poruncile astea (ceea ce in ziua de azi isi baga majoritatea ceva in ele), lumea asta era disparuta. Stiu, sunt constient ca biblia e scrisa de om, dar are ...smecheria ei, folosul ei.

| Ripley a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit, e SA NU UCIZI OAMENI. ca asa cate un porc, cate o gaina baga cutitu'n ele si la mai mare, nu?
biblia mai spune si ca e pacat sa te masturbezi, desi stiinta ne spune ca e chiar recomandat si sanatos. O fi gresit Dumnezeu cand le dicta alora care scriau biblia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti admir sinceritatea.Ca raspuns, eu cred ca ar trebui sa consulti un psiholog.El este in masura sa iti dea un diagnostic.

| Clorox explică (pentru anonim_4396):

Ok! Ma bucur ca nu incepi cu chestii de gen : Sinucide-te sau sa te manance puscaria!
Chiar m-am gandit la chestia cu psihologul, doar ca nu prea vreau sa vorbesc cu cineva strain! Nu ma simt bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Clorox):

Nu zic asa ceva! E bine ca te0ai gandit la chestia cu psihologul. Daca nu te simti bine vorbind cu un starin, sa mearga cineva cu tine.Si psihologul este tot om si el poate fi amicul tau si al oricaruia dintre noi, sanatos sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haide,mai,ca stramosii nostri puneau vaca jos, oricat de blanda ar fi fost privirea ei.Nu pentru asta trebuie sa crezi ca esti ticnit. Daca acele momente in care vedeai porcul la pamant, sentimentul acela de bucurie de care spui ar fi provocat ceva inlauntrul tau, ai fi devenit criminal in serie.Sigur ca abuzurile, oricare ar fi natura lor, lasa urme, doar ca acum exista atatea posibilitati de tratament, nu stiu cum un om informat poate recurge la suicid.

| Clorox explică (pentru anonim_4396):

Pai da, nu stii pana nu traiesti chestiile astea laughing Toti oamenii spun fa aia, aia si aia si iti trece, nu-i chiar asa happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Clorox):

Nu cred ca e fiinta omeneasca, care sa nu fi trecut macar o data printr.o situatie care sa-i fi pus la incercare psihicul, doar ca tu te.ai lasat prea usor invins.De ce, dom'ne, nu ai murit de la prima incercare? Ai vrut doar sa atragi atentia?

| Clorox explică (pentru anonim_4396):

Nimeni nu cauta atentie, cauta ajutor! Asa cred toti, ca cineva a vrut sa se sinucida sau sa se taie pe maini doar pentru a atrage atentia, nu-i adevarat! laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Clorox):

Nu vreau sa crezi ca te judec, insa cel ce cere ajutor, primeste.Cineva tot se va gasi care sa-i intinda o mana.Dar nu ai cerut, nu ai vrut sa fii ajutat, iar asta ma determina sa cred ca ai vrut atentie.Trecutul,abuzurile,traumele nu sunt scuze. Daca vrei sa te ridici, poti! Stiu ce spun, am fost la pamant.

| Ripley a răspuns:

Am spus adevarul totusi. voiai sa te mint si sa spun ca esti normal?

| Clorox explică (pentru Ripley):

Nu inteleg termenul normal! Toti suntem mai intunecati, intr-un fel sau altul! Unii mai mult decat altii! Ce este ciudat pentru voi, este normal pentru mine... NU?

| Ripley a răspuns (pentru Clorox):

Cand dai la politie/ pompieri etc ti se da un test psihologic in care te intreaba daca ai chinuit/ omorat animale cand erai mic sau daca gasesti fericire in a vedea animale chinuite / omorate.
Stii de ce? Pentru a separa psihopatii de oamenii normali, nu poti da o arma sau o responsabilitate pe mana unuia dus cu pluta ca risti sa omoare ala pe cineva laughing
Daca te deranjeaza raspunsul, nu pune intrebarea.

| Clorox explică (pentru Ripley):

Intelege ca nu ma deranjeaza! Din contra, vreau sa vad cum ganditi! Imi plac raspunsurile tale, nu sunt genul pe care sa-l iei pe ocolite, imi place sa mi se zica in fata!

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Normal ca poate afecta o persoana mai mult sau mai putin. Abuzul psihic este considerat mai dur decat cel fizic. Poate stii vorba aia mai bine ii dai unuia o palma decat sa il jignesti verbal.
Limita maxima la care cred ca poate ajunge o persoana abuzata este suicidul. O persoana care abuza, insa, este instabila emotional si nu cred ca are o limita. fiecare suntem creativi in felul nostru, acea persoana este creativa cand chinuie pe cineva.
Exista unele cazuri in care persoanele abuzate prefera sa fie ucise de cel care le abuza decat sa asiste la ''dorintele'' lui.
Acesti psihopati, cum ii numesti tu, sunt ca o oaie neagra asupra omenirii. Din cauza lor oamenii ajung sa urasca o natie completa, ajung la prejudecati etc. Singurul lucru bun pe care ni-l aduc este semnalul. Semnalul sa ne trezim la realitate, sa ne dam silinta ca ei sa nu mai existe

| Agapi a răspuns:

Un om cu probleme mintale poate avea un comportament monstros sau un comportament normal, depinde de el.
Vreau sa spun ca daca are probleme grave si nu este nimeni pe langa el sa il bage in seama sau sa il enerveze nu face nimic! dar daca ii spui unui astfel de om ca e nebun, ori poate sa i se rupa o vena la cap si sa moara si tu il ai pe constiinta, ori sa te omoare el pe tine si nu raspunde pentru faptele sale!
Cel mai bine este sa stea singur pana isi revine sau pana este destul de calm incat sa poti vorbi cu el!
Cat despre a doua intrebare, eu ii vad pe acesti oameni ca au avut probleme mari in viata ca de exemplu: au fost batjocoriti non-stop, familia (parintii) cand erau mic il bateau sau il trimiteau la cersit sau l-au parasit prietenii degeaba!
Mai pe scurt a avut o viata deosebit de grea!

| URobert13 a răspuns:

De ce încerci să o iei pe portiță din spate, din cate îmi dau eu seama asta e problema ta, mergi la un psihiatru doar el poate spune dacă ai probleme mintale. Du-te acum chiar dacă nu îți place ideea, stiu ca poate fi neplăcut să-i spui cuiva ceea ce simți și ce gândești. Influența moralului asupra fizicului e așa de mare, încît psihiatrii abili, azi, înlocuiesc dușurile și morfina cu vorbe bune și sugestii raționale. Eu am fost si nu am pățit nimic, cunosc persoane care nu se duc fiindcă se tem a fi văzuți de persoane cunoscute (sper ca nu și tu). Suntem oameni toți aveam defectele noastre : https://bentodica.wordpress.com/"povestea-vasului-crapat"/, se leagă de "problema" ta. Sper ca te-am ajutat.