| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că cartea de self help "Terapia bunei dispozitii "de Dr. David Burns ma va ridica din genunchi din depresie anxioasa,anxietate sociala, toc și îmi va schimba viata în bine? Are potențial cartea asta sa îmi transforme viata în bine, sa ma ajute sa îmi îmbunătățesc calitatea vieții?

https://www.emag.ro/......D71F14MBM/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PlaceBo a răspuns:

Salut,

Si eu sufar de anxietate din luna Mai al acestui an, am incercat toate metodele de a putea scapa de aceasta anxietate ( documentat pe internet, citit carti - de recomandat Panic Away, mers la doctori, Cardiologie,Gastroenterologie,ananalize de sange, TSH, Pneumologie, Reumatologie… cate si mai cate ) si cu toatea astea eu fiind sanatos si totusi avand starile astea neexplicabile am ales sa traiesc asa… asta dupa ce am facut si sedinte de Psihoterapie.
Nu am mai dat importanta starilor, gandurilor, a faptului ca voi innebuni si ca nu voi mai putea o viata normala, oarecum m-am "consemnat" ca sa zic asa cu acest lucru.
Dar odata ce nu le am mai bagat in seama, am inceput sa imi si revin fara sa mi dau seama, mai apar din cand in cand starile, agitatia, gandurile, frica s-a.m.d dar m-am obisnuit cu ele, pana la urma sunt starile noastre nu?
Parerea mea este sa te auto-gestionezi singur si sa incerci sa iti accepti starile.