| EliBflow a întrebat:

Credeti ca se mai poate slabi 10 kg pana cand incepe scoala? Merg la liceu. Fata 1, 70 73 kg...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 12 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 10-12 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

O zi frumoasă.

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate happy

NU ai precizat ce vârstă ai acum, pentru ca să vedem cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ acest detaliu, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| EliBflow explică (pentru bursuc001):

Am 14 ani!

| EliBflow explică (pentru bursuc001):

Multumesc de raspuns!
Mai vreau sa te intreb ceva...cu sportul
Dimineata daca incep cu abdomene, genuflexiuni, etc si cu alergare 10 min/coarda la pranz fac aerobic/tae-bo/zumba 30 minute iar seara 20 min sarit coarda este bine? o sa incep sa slabesc? Azi m-am cantarit si aveam 74 kg!

| bursuc001 a răspuns (pentru EliBflow):

Cu plăcere!

DA, în câteva zile ar trebui să se vadă rezultate happy
Oricum, NU te cântării zilnic, ci doar la 3-5 zile!

O zi frumoasă.

| bursuc001 a răspuns (pentru EliBflow):

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 12 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 10-12 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

O zi frumoasă.

| Tutuianu_Razvan_1999 a răspuns:

Buna eu de la 72 am ajuns la 69 de cand s-a terminat scoala si am 1.78, nu fac prea mult sport insa am ambitie la mancare si beau multa apawinking daca as mai da 2 sau 3 as fi super multumit

| galyperf89 a răspuns:

Da,draga mea, bineinteles ca se poate! Trebuie numai sa vrei si sa ai ambitie. Poti pentru inceput sa tii regim, sa faci mai multa miscare adica un sport sau sa te duci la sala sa arzi calorii. Dimineata sa faci jogging, sa te plimbi cat de mult poti.Nu e tarziu dar de preferat sa incepi de pe acum, chiar de astazi daca e poate caci in aproximativ 2 luni nu se pot da 10 kg jos daca nu faci in fiecare zi miscare.Bafta! Funda? happy

| Tyna_Maria_1990 a răspuns:

Normal ca se poate slabi.
Mergi la sala pana incepe scoala sau fa gimnastica!
Succes!