| CM_Catalin_1998 a întrebat:

Creme sau solutii naturiste pentru acnee? Va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa te dai cu ce vrei tu, cu toate uleiurile si buruienile, daca ai/(sau nu ai) anumite obiceiuri in viata si/sau esti la pubertate nu o sa rezolvi nimic.
Metoda care da rezultate e sa mergi la dermatolog si sa vezi ce zice el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a zis si CuriousStuff nu poti sa aplici toate burienele pe fata si sa speri ca o sa te ajute cu ceva sau cel putin nu o sa-ti faca rau. Traim cu falsa impresie ca ce este natural e mai bun dar nu e asa, multe extracte din plante sunt iritante pentru ten iar acneea este provocata de bacteria P.Acnes. Nu ai cum sa tratezi o bacterie cu te miri ce leacuri babesti.

Pe scurt : ca si crema tratament iti recomand : Maskrym, Duac Gel sau Bioderma Sebium Global
Trebuie sa folosesti o protectie solara, un gel de curatare ( iti recomand Balea Med Sensitive Waschgel -costa 10 lei in DM ) si o crema hidratanta pentru ca produsele care trateaza acneea sunt destul de dure.

Este foarte important sa nu-ti " spargi" cosurile pentru ca doar raspandesti bacteria si cosurile se vor inmulti, clar nu-ti doresti asta. In plus, risti sa-ti formezi cicatrici. Aceasta actiune trebuie executata de o cosmeticiana priceputa.

Trebuie sa ai si o alimentatie cat mai ok : fara snacks-uri, lapte ( eu am observat ca daca beau lapte a doua zi deja imi apar pustule ), cafea, sucuri accidulate sau cu zahar adaugat, carne de porc, conserve, ciocolata, prajeli etc si sa mananci cat mai multe fructe si legume. Identifica alimentele care-ti produc cosuri si evita-le.

Schimba cat mai des fata de perna, o noapte foloseste-o pe o parte, o noapte pe cealalta si dupa la spalat. Prosopul de fata trebuie schimbat des sau poti sa-ti iei prosoape de hartie, cele de la Clever sunt mai groase. ( le gasesti in bila ) In nici un caz nu imparti prosopul de fata cu altcineva, iar pentru maini folosesti un prosop special. Mai intai iti speli bine mainile si dupa tenul.

Cel mai rau lucru pe care il poti face tenului e sa aplici produse cosmetice dar sa nu il cureti eficient. Produsele de curatare au rolul de a indeparta excesul de sebum, impuritatile, transpiratia, ingrediente ale produselor cosmetice aplicate anterior care nu au fost asimilate in totalitate in piele. In nici un caz sa nu folosesti sapun!

Cura-ti bine tenul de doua ori pe zi, foloseste un gel de curatare bland care sa nu dezechilibreze bariera naturala a pielii.

Daca observi ca produsul tratament lasa o pelicula la suprafata pielii aplica crema hidratanta cand ai tenul curat sau dupa 2-3 ore de la aplicarea tratamentului tapotand cu un servetel uscat tenul pentru a lua excesul de produs si dupa aplica crema hidratanta.