| Scotianca a întrebat:

Cum abordez un medic extrem de ocupat fara sa par stresanta sau superficiala?

Ma confrunt cu o problema si am un grad mediu de anxietate. Policlinica spitalului meu unde medicii aveau cabinete se renoveaza iar medicii au fost repatriati la diferite etaje ale spitalului, momentan nu mai exista ghiseu unde sa poti intreba unde il pot gasi pe medicul care il caut iar in schimb trebuie sa merg la o tanti care e paznic si aceasta ma trimite sa caut medicu respectiv prin tot spitalu iar intrebarea mea este cand gasesc medicu cum i atrag atentia fara sa par prea stresanta sau prea superficiala. Nu ma pricep sa-mi exprim emotiile foarte bine si uneori par ca sunt ok dar de fapt nu sunt.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Simplu.,,Buna ziua, imi spuneti, va rog, cand am putea stabili urmatoarea sedinta de terapie?'' Bafta.Eu am oroare de spitale, mi s-a intamplat si mie sa ma plimb printre sectii si tot sa fiu redirectionata fiindca o parte din spital era in renovare.Pana la urma persoana pe care doream sa o vizitez a venit ea la mine.laughing

3 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Pai, il rogi sa ti spuna cand are timp sa stea de vorba cu tine si faci o programare.

| Mindfulness a răspuns:

Îți trebuie un medic psihiatru,care nu este "prea ocupat"
E foarte greu sa scapi de anxietate,eu am anxietate HIGH și nu pot lupta cu ea nici cu tratament atât e de severa. Când ai anxietate ușoară,medie,gravă e important sa ai oameni alaturi,oameni care îți demonstrează prin fapte că sunt langa tine și te ajută indiferent că e vorba de familie sau prieteni, daca in schimb nu ai nu ai nici o șansă să scapi de anxietate dacă ești o fire plăpândă. Psihoterapie de grup ar ajuta, suntem multi nebuni cu anxietate nu știu din ce cauza ne tot îmbolnăvim de tulburarea asta, dar e prăpăd.
Ai nevoie de afecțiune, susținere constanta nu de doctori, ei uneori îți aprofundează problemele.

| Selu800 a răspuns:

Un sfat practic pentru Romania este sa te îmbraci frumos elegant, sincer trebuie sa pari o persoană de mare clasă dar echilibrată, fara haine prea strâmte etc..., sa ai langa tine sau in spate o a doua persoana care sa îți sara in ajutor daca e cazul in timpul unei discuții.
Trebuie sa demonstrezi si altora de ce meriți ajutorul cerut. Medicii gândesc în șanse și trebuie sa ii înțelegi si pe ei.