| soricica a întrebat:

Cum afli greutatea ideala pentru o anumita inaltime, niciodata nu am stiut si sunt putin complexata de acest lucru.
Am 1.68 m si am 51-52kg poate 53, sigur nu stiu ca nu m-am mai cantarit de vreo 3 luni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Http://www.doctor.info.ro/calculator_greutate_ideala.html
Greutatea: 53kg
Inaltimea: 1. 68m

IMC: 18. 78

ESTI SUBPONDERAL
(ai o greutate prea mica pentru inaltimea ta)

Greutatea ta trebuie sa se incadreze intre 56. 4 si 70. 6 kg.
Mai mănâncă! Baftă!

| Nicoleta a răspuns:

Greutatea ta e ideala.
Eu am 1, 68 si 50 kg.
Important e sa arati bine ca aspect.Sunt persoane care au 55 kg si arata maoi bine decat altele de 50 poate.

| shtephie a răspuns:

Esti perfecta, nu mai trebuie sa slabesti sau sa te ingrasiwinking

| sensesDelight a răspuns:

Se spune că greutatea ideală ar fi să scazi 10 din înălțime. Ei bine nu-i chiar așa, eu am 1. 71 și dacă aș avea 61 de kg aș părea grasă. Acum am 54 și am o comformație destul de plinuță. Anyway, pentru a fi fetele mulțumite, greutatea ideală ar fi dacă am scădea 15-17 kg din înălțime. ^.^

| Dorinel a răspuns:

Fost prietena avea 1. 70 si 51kg si arata bestial; x (: deci nu cred ca nu arati bine... daca mai vrei sa slabesti happy incearca sa alergi prin parc'uri

| ionika17 a răspuns:

Poi daca ai 1. 68 ar trebui sa ai 58 pentru ca din inaltime se scad 10. Dar eu cred ca mai bine esti asa cum esti acumhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.florentina.ro/index.php?cat_id=267
sper ca te-am ajutat
fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 1, 68 m inaltime 72kg si 59 ani care este greutatea ideala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 1. 74, 36 de ani si 70 kg.care ar fi greutatea ideala pentru mine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

in general centimetri din inaltime, in cazul tau 68, se scade din ei 4 kilograme si asa ai greutatea ideala la fete, iatr la baieti se adauga 4 kilograme mama mea este medic pediatru, stiu de la ea, acum vreo 2 ani si mie mi se parea ce sunt ori prea grasa, ori prea slaba...atunci mama mi-a spus acest lucru si mi-am dat seama ca nu aveam de ce sa-mi fac probleme sa te mai ingrasi si tu putin sa stii ca daca esti slaba nu inseamna ca esti sanatoasa sau in forma pana la urma cine te place, te placa sa cum esti! pup

| BlackPearl a răspuns:

Eu iti spun ca arati foarte bine.ca sa fii oleaca plinuta trebuia sa ai vreo 58 de kg... iar tu ai maxim 53 asa ca stai linistitahappy

| ale_1293 a răspuns:

Eu am 1.50 inaltima si 50 de kg.sunt ok sau nu?

| Sabina_Elisabeta_1971 a răspuns:

Am 1,63 analtime si 77 kg, ce pot face sa pierd sanatos kg an plus

| soricica explică (pentru Sabina_Elisabeta_1971):

Poti face sport. Cred ca cel mai indicat ar fi sa alergi. Sa reduci din caloriile consumate zilnic, sa bei muuulta apa.
Bye :*

| Sabina_Elisabeta_1971 a răspuns:

Mersi mult pentru ajutorul dat, dar nu o sa pot fugi din cauza unor probleme de sanatate.

| soricica explică (pentru Sabina_Elisabeta_1971):

Ooo..imi pare rau. Mergi la un nutritionist
Bye :*

| Popescu_Alexandru_1988 a răspuns:

Am 1.60 m si 64 kg