| lavinia90 a întrebat:

Cum ar trebui sa se trateze cineva care a vomitat de la toxiinfectie alimentara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Depinde de ce fel de toxiinfectie alimentara este vorba. Daca cumva ai avut temperatura, poate fi vorba de ceva serios, o eventuala infectie cu salmonela, pentru care trebuie urgent consultat medicul care va stabili diagnosticul si terapia de urmat.
Daca a fost un vomisment datorita faptului ca ai mancat mai cu pofta o mancare, care nu ti-a cazut bine si ai vomat de una doua ori, este necesar ca o perioada de timp de cca 12 ore sa nu consumi nici un fel de alimente. Pentru restabilirea pierderii lichidului din organism se prepara o solutie de bicarbonat de sodiu alimentar combinat cu sare de bucatarie. Reteta este simpla la 1 litru de apa foarte calda se pune 1/2 lingurita de bicarbonat de sodiu si o lingurita de sare. Se va bea cate o lingura la fiecare 5 minute. Apoi se tine regim, se poate manca paine prajita, ceai de musetel, de menta, sunatoare sau de afine, compot de mere, orez fiert si alte mancaruri dietetice inca una doua zile. In nici un caz nu este indicata consumarea supelor de carne, care sunt mult prea grele pentru un stomac sensibilizat dupa o toxiinfectie alimentara.
Multa sanatate.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca a varsat o singura data, nu e grav. Daca varsa mereu, trebuie dus la spital fiindca se poate deshidrata periculos de mult. Daca suntem in prima categorie, trebuie sa se hidrateze bine cu ceai caldut sau o supa un pic mai sarata (ca sa primeasca si saruri nu numai apa). Sa incerce sa manance paine prajita, branza de vaci, orez fiert in apa cu sare si cu cativa morcovi.

Bula
| Bula a răspuns:

Prima data trebuie eliminat din organism alimentul respectiv, impreuna cu restul continutului stomacului!
Nu conteaza mijloacele: voma, diaree, spalatura!
Se va consuma mult lichid, sub forma de ceai (preferabil musetel) fara zahar, iar dupa 5-6 ore se va consuma mere razulit pe razator de sticla (ca la copii mici). Astfel se elimina continutul si se dezinfecteaza stomacul. In cca 12-16 ore stomacul trebuie sa-si revina, diarea si durerile sa dispara complet.
Daca intoxicatia este mai intensa: este insotita de febra, simptomele (dureri, diaree) nu inceteaza dupa 12 ore, trebuie mers urgent la cel mai apropiat spital de boli infectioase (eventual de interne)!

| cely a răspuns:

Ceaiuri, regim