| afrodita3333 a întrebat:

Cum arata un nodul la san? Se vede si in exterior sau doar cand paplezi sanul? Si cat de mari sunt? MULTUMESC FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cel mai frecvent nodulii mamari nu sunt vizibili cu ochiul liber, dar se palpeaza. De aceea este important examenul lunar al sanilor, pe care fiecare femeie trebuie sa stie sa si-l faca. Daca palpati un nodul mamar trebuie sa mergeti la medic pentru o ecografie mamara sau o mamografie. http://www.i-medic.ro/analize/mamografia

| MihaelaDart a răspuns:

Iti poti da cu crema sanul ori cand faci dus la gelul de dus si il poti palma, asa poti observa daca ai nodul. Cand e canceros, nodulul trage sanul, se transforma ca un fel de gaura in san, desi numai un medic iti poate spune cu exactitate si ce fel de nodul ai. Daca ai un nodul cu foliculina asta se poate retrage la prima sarcina data ori cu un tratament recomandat de medic.

Iti spun asta pentru ca si eu am noduli la ambii sani, sunt cu foliculina si numai la sarcina medicul mi-a spus ca posibil sa imi dispara ori dupa alaptarea bebelusului.

Desi daca simti ceva ciudat cu sanii tai, ar fi bine sa consulti un medic decat sa intrebi pe net.

| andrei213 a răspuns:

E cancer asta e nodul la san e o rana mare si urata negra si depinde de marme adica de cand il are persoana respectiva

| IMC90 a răspuns (pentru andrei213):

''e o rana mare si urata ''

tare asta :))))) si daca nu este asa ce te faci?

Oricum, mult mai bine decat as putea eu explica este scris aici :
http://www.sfatulmedicului.ro/Cancerul-mamar/cancerul-de-san-tratament_778

si aici:
http://www.eva.ro/......-4190.html