| laura_9178 a întrebat:

Cum as putea sa imi inving frica de injectii, vaccinuri? :-(((( Cand le vad imi vine sa lesin :-ss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Te faci asistent medical, la mine a functionat.

soothe
| soothe a răspuns:

Poate ca ar trebui sa te gandesti mai mult la beneficiile lor si sa rogi pe cei care ti le fac sa tina seama ca iti este teama.

| baru a răspuns:

Nu vei reusi niciodata Garantat Eu nu am facut injectii iar cind veneau la scoala sa ne faca saream pe geam si fugeam Au trecut ani de- a tunci si tot nu mi-a trecut Pa

| remus a răspuns:

Nu te uita cand iti face vaccinul, gandeste pozitiv, este in beneficiul tau si folosul intregii natiuni.

| Gospell a răspuns:

1. Nu te uiti cand iti faci vaccin
2. Te gandesti ca te inteapa un tantar

| Farcas a răspuns:

In viata exista lucruri mult mai dureroase ca injectiile si vaccinurile. Pur si simplu atunci cand trebuie sa le faci, gandeste-te la cu totul altceva.

| Adelinesmile a răspuns:

Nu stiu daca se poate big grin

| poesia a răspuns:

Bine zis abh. De cand fac scoala de asistent medical chiar nu mai am nici o teama. E o simpla intepatura, dar cu multe beneficii pentru sanatatea ta.
Discuta cu asistenta care iti face injectia, spune-i ca iti este teama, ea va sti sa te incurajeze.
Si gandeste-te ca acea injectie te poate salva de alte lucruri mai grave. pup!

| kaya a răspuns:

Asa spui tu si eu eram la fel pentru ca ma uitam in momentul care imi facea injectia si simteam ca se invarte incaperea.Simplu cand iti face injectia strange din dinti si nu te uita, intoarce capul.Nu simti nimic doar o intepatura si atat, daca ai vointa invingi frica.Succes

| Kidd a răspuns:

Si eu am avut si cred ca inca mai am aceeasi problema sigh
Pana la urma ai simtit lucruri si mai dureroase decat injectiile straight face
Inchide ochii si nu te gandi la asta. Si oricum inseamna ca untem persoane fricoase. :-ss

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

Pfuah eu numai cand ma gandesc ma ia cu fiori, hai ca atunci cand imi ia sange mai rezist, da la injectii sau vaccinuri e jalelaughing

| Puxy:X a răspuns:

Pffcryingcryingcrying E cam greu sa scapi de frica de acee.

Gandeste-te ca sunt lucruri si mai dureroase p lume decat o banala intepatura, Sh chiar daca va durea, durerea va dura cateva secunde.

Crede-ma ca si mie imi e foarte frica dar in momenul cand trebuie sa fac o injectie sau un vaccin, ma gandesc ca trebuie facut si gata.

Durerea vine din cauza fricii, cu cat ti-e frica mai rau cu atat va durea mai rau.

Deci bafta!

O sa vezi ca e mai mare frica decat durerea :*:*:*:*

| mecfoy a răspuns:

Nu te uita la ele si gandeste-te la altceva (ce o sa faci dupa injectie, ce ai de facut in general etc.). Chiar functioneaza! Oricum, se poate mult mai rau de atata, gen sa mergi intr-un razboi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand trebuie sa ti se faca vaccin, uita-te in alta parte sau inchide ochii si gandeste-te la altceva.Vei vedea ca nu sunt dureroase(sau nu foarte)si-ti va trece fricawinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa bei un pahar cu apa in timp ce faci injectii
la mine a mers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi este frica! rau! mai ales cand trebuie sa fac o injectie, se intampla urmatoarele: vine doctorul, imi zice sa ma dezbrac de chilot (ma ia cu fior), in fine, ma dezbrac...imi zice sa ma pun cu fata in jos(stie ca imi este frica), in fine iar, ma pun cu fata in jos goala de la burta pana la genunchi, imi zice sa stau linistita, in spatele meu el pregateste injecti, imi spune sa stau,, moale'', stau, ma da cu ceva rece pe fund, il intreb ce e, imi zice ca-i crema, accept, apoi ma tine bine, siiii simt o atingere din ce in ce mai dureroasa, infinge acul, apasa serul si trage inapoi, eu ii zic ca m-a durut si plec! asta mi se intampla mie depinde, incearca sa stai linistita si cu fundul moale si nu te va mai durea, asa tare!

| (๏̯͡๏ blue bijou a răspuns:

Cand faci vaccin inchide ochii si gandeste-te la cel mai frumos loc unde ai fost sau unde ai vrea sa mergi, sau gandeste-te la ceva ce te face fericita...SuCCes!

| ark a răspuns:

Nici mie nu-mi plac acele, dar daca nu ma uit in momentul in care mi se face injectia e mai rau. E ca si cum nu as avea niciun fel de control cand nu vad ce se intampla. Vad ca toti ceilalti ti-au recomandat sa te uiti in alta parte, la mine nu functioneaza asa. Nu prea ai ce face, inteleg ca nu-ti plac acele, dar nu trebuie sa-ti placa totul in viata happy.

| hotnogui a răspuns:

O metoda buna sa rezisti durerii e sa iti imaginezi punctul dureros in afara corpului tau