| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa ma motivez sa fac sport? Mi-am propus deja de muuuult timp sa fac sport in fiecare zi, macar acasa daca nu la sala. Vara aceasta am mers cam o luna la sala (tae-bo), desi mi-am facut abonament pe 2 luni si am slabit cam 3 kg big grin. Pur si simplu nu am mai avut chef sa merg in a 2-a luna. (rezultatul... m-am ingrasat la loc + inca 2 kg) De ce vreau sa fac sport? Because i'm curvy! Am burta, "colacei", coapse mari, celulita. Toate din cauza ca nu fac miscare, chiar daca manac sanatos. As dori sa slabesc cam 5-7 kg pentru ca am 65 de kg la 1.72 :-o. Ar trebui sa am 57-60 kg. Ceva sa ma motiveze? Chiar doresc sa slabesc, sa nu mai am burta si colacei, da pur si simplu nu am chef, vin acasa de la scoala, obosita + sa mai imi fac si temele si dupa aceea sport.
p. s. La mine nu merge faza cu "puneti o poza cu un model cu corpul perfect si gandeste-te ca asa vrei sa ajungi si tu" Am incercat, si am rezistat 10 minute de "workout" din 60, dupa aceea m-am lasat si am zis ca fac mai tarziu, dar nu s-a mai intamplat happy FUNDITAAAA! big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca e nevoie sa slabesti atat de mult.Primul pas e cel mai greu de facut si cel mai important.De acum incearca sa alergi zilnic 20 minute cu viteza medie(in aer liber, de preferat), indiferent ca ai sau nu chef(altfel vei amana o zi, vei amana doua si va fi din ce in ce mai greu sa incepi ceea ce ti-ai propus)si cu timpul iti va intra in ritm lucrul acesta.Pentru a face acest lucru cu mai placut, poti asculta muzica in timp ce alergi sau sa faci lucrul acesta impreuna cu un prieten. Daca nu esti hotarata cu privire la momentul zilei in care sa faci sport, incearca intervalul 20:00-20:30; din cate am observat(in cazul meu), pofta de a alerga este mult mai mare in acest moment al zilei(sau chiar mai tarziu), decat in rest.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pur si simplu ti-e lene si sa mergi. asa sunt si eu cred ca la vara vom putea slabi.maninc foarte mult si nu pot sa ma gandesc la sport.

| alexandruvalcea a răspuns:

Stiu eu iti pui ceva in minte si nu te lasi pana nu o faci...