| Elly7890 a întrebat:

Cum as putea scapa mai repede de o vanataie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

"Aplica comprese reci pe zona timp de 10 minute. Dupa 48 de ore de la aplicarea compreselor reci, aplica comprese cu apa calda. Tine-le timp de 10 minute deasupra vanataii. Repeta procedura de trei ori pe zi. Aceasta procedura favorizeaza circulatia optima a sangelui in zona respective, ajutand la disiparea sangelui de sub piele.

In cazul vanatailor foarte mari de pe picioare, pentru a stopa curgerea sangelui sub piele, este recomandat sa te odihnesti tinand piciorul cu vanatai sprijin pe-o perna, deasupra nivelului inimii. Daca sangele se coaguleaza mai repede, vanataia se vindeca mai repede."

Citeste mai mult despre asta aici:

http://www.garbo.ro/......natai.html

4 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Ia-ti de la farmacie un gel cu heparina (Lioton gel, de exemplu) si aplica local pe vanataie de 3 ori pe zi. Ajuta si compresele reci, dar sunt mult mai incomode.

| nico097 a răspuns:

Buna.Pune comprese cu apa sau gheta de 2 ori pe zi cat suporti tu.Multa sanatate.

| anacolda a răspuns:

Stergi de mai multe ori locul cu tinctura de thuja. O iei de la Plafar. E verificat!
http://vindecarenaturista.blogspot.ro/