| intelectualul a întrebat:

Cum ati reactiona daca ati afla ca cel mai bun prieten (sau prietena) a voastra e infectat(a) cu HIV?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| jadir a răspuns:

Pai aveam 12 ani cand mi s-a spus sa merg la spital sa-mi iau ramas bun de la o verisoara ca mai are 2, 3 de trait fiind diacnosticata cu leucemie ultima faza, am lasat vecinii din scara blocului fara cuti postale si nu am mai putut folosi mainile nici macar sa mananc dar mai sa scriu la scoala etc.Din fericire leucemia sa trasformat intr-o infectie mai grava care s-a putut vindeca iar tot raul a trecut.Fiecare rectioneaza intr-un fel la momentu aflari unei vesti, nu poti sti dinainte cum vei reactiona.

| princess a răspuns:

Pai tot ce as putea sa fac tinand cont ca nu este o boala care se transmite prin atingere,respiratie etc. ar fi sa ii ofer sprijin,sa o/il ajut, sa ii dau sfaturi, sa fiu alaturi de ea/el sa o/il conving sa lupte impotriva acestei boli si sa nu se lase batut/a in nici un moment!

| Instinkt a răspuns:

Pentru toti intelectualii de mai sus.hip se poate lua decat prin contact sexual si sange. poti bea o galeata de saliva dupa un om infestat cu hiv si nu vei avea nimic.
SI eu am trecut printr-o situatie asemanatoare acum 5 ani si inca mai ies cu tipul respectivi suntem prieteni si nu ma feresc de el pentru ca stiu ca nu sunt in pericol deci nu ignora poti sa-i fii in continuare prieteni
la inceput am fost suparat ca nu mi-a spus de mai devreme dar m-am gandit ca daca mi-ar fi spus atunci nu i-as fii acordat nici o sansa

| slipknot a răspuns:

Nu as ignora-o/nu l-as ignora... Daca i-as intoarce spatele persoanei respective as face-o sa se simta mai rau decat se simte deja...I-as oferi tot sprijinul si suportul meu.Dar bineinteles mi-as lua si niste masuri de protectie:nu as bea dupa el, sau sa folosesc periuta lui.sau sa fac diverse chestii care m-ar putea imblonavi si pe mine.Bineinteles,as face asta foarte subtil. Daca e vorba de un prieten de-al tau, imi pare rausad

| GuessWhoIAm a răspuns:

Mi-ar parea super rau, cu toate astea as ramane alaturi de el/ea.

| BlkDrmm a răspuns:

Pai as ajuta.o cat as putea. Mi.ar parea rau pentru easad