| anonim_4396 a întrebat:

Cum descrieti voi, folosind cuvintele voastre, boala ce poarta numele: "epilepsie"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Epilepsia este o boala neurologica care se manifesta prin crize convulsive, intepeniri ale muschilor, cu pierderea starii de constienta in timpul crizelor.Crizele se declanseaza brusc, fara nici o averizare. Cate o data se produc si spume albe la gura bolnavului in criza.Bolnavul isi revine din criza singur, fara nici un ajutor medical,(pana ajunge ambulanta), doar martorii trebuie sa se ingrijeasca de el sa nu se raneasca in cazatura sau convulsii (zvarcoleli).
Boala se poate tine sub control cu medicatie, dar, dupa cate stiu eu, tine toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Boala copilului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!
Pentru că trec prin asta... crize convulsive, durere{mușcarea limbii } pierderea cunoștinței și apoi după asta, uitarea a ceea ce s-a întâmplat, spasme musculare, tratament zilnic pentru controlarea bolii ...etc.

| MaybeJustMe a răspuns (pentru anonim_4396):

Si la aceasta boala de cate ori se intampla acele convulsi?

| LupuC13 a răspuns:

Crize care pot provoca moartea