| RianaAlexia a întrebat:

Cum e inainte sa iti vina ciclul? Ma refer, ce simti, dar dupa cum e?
E normal sa imi curga nise pete albe pe chiloti, nu au un miros puternic sau neplacut? E in regula?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece nu ai precizat cati ani ai, presupun ca esti la varsta pubertatii adica, in momentul care reprezinta perioada de tranzitie dintre copilarie si adolescenta. In acest moment, in cazul majoritatii fetelor se se produc modificari hormonale importante in organism dar si de natura fizica reprezentate prin producerea unor modificari specifice cum ar fi aparitia pilozitatii pubiene si la subrat si de asemenea la nivelul sanilor care incep sa creasca usor, acestia la inceput aratand ca niste mici umflaturi pe piept. Initial au forma conica, sunt ascutiti, insa pe parcurs vor creste in volum devenind rotunzi. Varsta normala pentru inceperea dezvoltarii sanilor poate fi situata oricand intre 9 si 13 ani. Daca la 14 ani o fata nu are inca aceste semne ale pubertatii, este indicat sa fie consultata de un medic ginecolog. Se apreciaza ca in medie la aproximativ doi ani dupa ce aceste fenomene caracteristice pubertatii au inceput, este de asteptat sa apara si prima menstruatie, sau menarha, cum se numeste ea in mod stiintific. Menstruatia este un proces care incepe la pubertate, se produce ciclic/periodic si care se va repeta de-a lungul vietii femeii pana la aparitia menopauzei (circa 48-55 ani). Aproximativ in fiecare luna aparatul reproducator al femeii se pregateste sa dea nastere unei noi vieti. In general menstruatia apare in momentul in care fata ajunge la pubertate si incepe dezvoltarea sanilor si apare pilozitatea de la subrat si de la "pasarica". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa se poate produce mai devreme cu 1-2 ani sau mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani. De obicei in primii (1-2) ani menstruatie se produce foarte neregulat putand exista pauze chiar si de cate 3-4 luni, insa incet incet frecventa menstruatiilor se va regla si se va stabiliza, ca in final sa apara aproximativ in fiecare luna. In cazul in care fata intretine relatii sexuale inainte de a avea prima menstruatie, acest lucru nu-i va influenta aparitia menstruatiei. Daca ti-au aparut scurgerile vaginale zilnice care iti pateaza chiloteii si te deranjeaza, poti considera ca respectivele secretii vaginale reprezinta un semnal ca organele tale genitale au inceput procesul de maturizare si prevestesc aparitia primei menstruatii, insa nimeni nu este in stare sa-ti poata prevede momentul aparatiei acesteia. In astfel de situatii este indicat sa ai pregatite si sa ai la indemana tot timpul 1-2 absorbante, mai ales in perioada zilei cat esti la scoala (sa le ai in geanta). Multa sanatate!

| RianaAlexia explică (pentru corbulalbrosu):

Buna. Am 11 ani, si da acele scurgeri au aparut acum 6-7 luni cred. o.O
Funda. ^_^

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde de la fata la fata.
De obicei simptomele sunt: esti nervoasa sau trista fara un motiv anume, ai stari de depresie, te dor sanii si-i simti grei, ai scurgeri mai proeminente, te poate durea abdomenul. Eu ma si balonez inainte, am pofta de mancare foarte mare vreo 2-3 zile dupa care mi-e scaba efectiv sa mananclaughing dar nu stiu daca e ceva general sau doar la mine.