| Marius_Marius_2001_v6RH a întrebat:

Cum e operatia de polipi? Vreau detalii din partea celor care au facut recent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Dacă tratamentul cu medicamente nu scade sau elimină polipii nazali, este posibil să aveți nevoie de o intervenție chirurgicală endoscopică pentru a elimina polipii și pentru a corecta problemele cu sinusurile care le fac predispuse la inflamație și la dezvoltarea polipilor.

În chirurgia endoscopică, chirurgul inserează un mic tub cu o lentilă sau o cameră mică (endoscop) în nări și îl ghidează în cavitatea sinusurilor. El sau ea utilizează instrumente minuscule pentru a elimina polipii și alte obstacole care blochează fluxul de fluide din sinusurile dumneavoastră.

Chirurgul dvs. poate mări, de asemenea, deschiderile care vă conduc de la sinusuri la pasajele nazale. Operația endoscopică se efectuează de obicei ca o procedură în ambulatoriu.

După intervenție chirurgicală, veți folosi probabil un spray nazal cu corticosteroid pentru a preveni recidiva polipilor nazali. Medicul dvs. poate recomanda, de asemenea, utilizarea unei clătiri cu apă sărată (salină) pentru a promova vindecarea după o intervenție chirurgicală.
https://www.mayoclinic.org/......c-20351894

nu am patit ceva de genul dar am avut ceva asemanator