| emy100 a întrebat:

Cum imi omor nervul de la o masea? Fara mers la medic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BruneTTe a răspuns:

Sa omori un nerv nu cred ca vrei [odata ce acesta moare, intr-adevar nu te mai doare dar vei face puroi din cauza acestuia si va fi MULT mai rau]. Daca te doare inseamna ca respectiva carie a ajuns la nerv si trebuie neaparat sa mergi la stomatolog. Poate nici nu va fi nevoie sa-ti scoata nervul. Dar si daca va trebui, iti spun din proprie experienta ca NU doare. Iti face anestezie [ care nici ea nu doare, ca te da cu spray inainte] si atata tot. Si mie imi era groaza de dentist dar cand am vazut ca nu e deloc asa de rau cum imi inchipuiam, chiar ma gandeam ce fraiera am fost ca am stat cu durerea atatea zile. Deci... curaj si fugi chiar maine la stomahee hee

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai medicul stomatolog te poate ajuta. Mergi fără frică.
Pa, pa.

| Maariiaa a răspuns:

Nu poți să îți omori nervul singur. În primul rând nu ai igiena și toate cele de trebuință și nu știi cum să o faci pentru că nu ești dentist.
Du-te la un dentist pentru că acolo au toate uneltele sterile și sunt pricepuți pentru că au făcut o școală și nu ești singurul caz, foarte mulți oameni își omoară nervii de la măsele.
Nu o să te doară. Stai liniștit!

Numai bine.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Nici nu te gandi. La medic exista mediu steril si exista de fapt... medic. Pregatit in aceasta profesie, care stie ce are de facut. Exista anestezice la indemana, nu doare, de ce ti-e frica?

| camryn a răspuns:

Daca vrei sa-ti "omori" nervul de la o masea, inseamna ca te doare, ceea ce ar insemna ca e posibil sa ai o infectie la maseaua aia, si deci rezulta mers la stomatolog... si asa scapi de durere...

| caractere a răspuns:

Si eu am o durere groaznica fix acu. Nu merge cu sare.

| KazanMitika a răspuns (pentru caractere):

Nici la mine nu merge cu sare ...baga usturioi la masea si tine acolo ...in 15 min nu iti mai simti gura

| adybutterfly a răspuns:

Am cautat, nu am gasit rezolvare pe net, numai tampenii, numai experiente din partea unor dobitoci, pana am gasit big grin by happy, am fost si eu in situatia ta aproape 4 ani cu o masea, multe nopti de durere si suferinta din insuficienta financiara(niciodata nu am fost la dentist), asadar experimentat pe mine a mers, care se risca este este din proprie vointa si disperare, asa cum sunt multi explicatie : spala bine cavitatea bucala aproximativ 3-4 minute cu Sensodine, apoi pune un pic de (mentionez o picatura)ketonal lichid (e 2-3 lei) pe un bat de urechi si tine acolo cateva minute, reinoieste picatura, dar nu ingera solutia, NEVER, apoi ultima faza sa crape dracului definitiv durerea, BINENTELES CARE SUPORTA, acid arsenic tinut pe un alt betisor sau un mic ghem de vata tinut acolo unde a durut, se reinoieste la 1 minut, procedura se repeta de 4-5 ori sa fie sigur, eu am repetat de mai multe ori, sa fiu sigur, dar a crapat durerea, a ramas o mare gaura, nu e carie, doar structura maselei actual curata! daca aveti alte idei si sant valide le astept!

| Verghe_Eugen_1982 a răspuns (pentru adybutterfly):

Bravo răspuns corect

| Dobos_Silviu_1984 a răspuns (pentru adybutterfly):

Salut! Durerea este mai mare decât durerea de măsea și de unde cumpăr acib arsenic? Mulțumesc!

| nextlevel999 a răspuns:

Nu incerca asa ceva
poti ramane fara vedere SI ASTA PE BUNE

| HighFlyer a răspuns:

Nu se spune omor si mai bine te duci la dentist

| xterror7 a răspuns:

Il scoti la interval

| Dacu_Otilia_1987 a răspuns:

Pfoaii! Am fost acum o sapt la medicul stomatolog pentru ca aveam dureri imense de la o masea(cand spun imense ma refer la faptul ca ma intepa urechea, tampla, tot maxilarul).Am infectie la ea de un an, nu m adurut pana acum, dar de la orice aer sau curent acum ma omoara.M a pus sa fac radiografie si mi-a zis ca mai intai trebuie sa iau antibiotic, apoi sa imi omoare nervul.intre timp mi-a umblat la alta pentru ca aveam o mica gaura,a vrut sa mi extraga nervul,dupa ce mi-a facut anestezie locala, am zis ca mor, am simtit o intepatura groaznica si tot nu a reusit sa mi l scoata, a zis ca probabil am infectie si la aia de aceea nu si a facut efectul anestezicul. vreau sa ma duc dupa tratament, dar monentan nu sunt ain tara, de aceea caut ceva natural sa mi amelioreze durerea pana ma intorc

| Costache_Madalin_2001 a răspuns:

Nu cred ca reusesti.....eu am incercat cu acid sulfuric am bagat cu vata dar ma lasa dar atunci cand mananc si se apasa pe ea durerea apare din nou....eu nu merg la stomatolog nici daca mor?

| Ionut_Apostolescu_1990 a răspuns:

Hmm ce ziceati ca doctoru nu kinuie, pe naiba te kinuie de te iau totii draci nu alta spun din proprie experienta am plumbat o masea si 2 ore am zis ca mor, mai am o masea ce ma doare dar prefer sa-o scot singur ca-s convins ca nu ma kinui cum ma kinuit aia acolo

| Teodorescu_Aura_1968 a răspuns:

Mesteca cuisoare. fac asta zilnic pentru scasunt plecata din tara si am o carie care a ajuns la nerv. Am un prieten care are tatal si fratele dentist si el mi-a adus cuisoare. Sunt f bune. Acum am citit pe net de zeama de lamaie. Tocmai am taiat o lamaie si am presat pe dinte. A trecut durerea instantaneu. Vreau sa caut tamaie. citesc ca tamaia omoara nervul. Am s-o incerc si pe-asta.