Cum imi pot albi dintii la mine acasa?

Dintii tai albi ca perlele s-au ingalbenit sau au pete? Recapata-ti zambetul frumos si albeste-ti dintii acasa. Dintii tai au  o culoare galbuie de la diverse substante: cafea, bauturi racoritoare, tutun, medicamente sau de la mancare. Scapa de petele de pe dinti, pastreaza-i curati si schimba-ti obiceiurile de igiena orala.

 Ce poti sa faci sa iti albesti dintii acasa? Dentist.ro iti face cateva recomandari despre albirea dintilor acasa:

1. Foloseste bicarbonat de sodiu:    Spala-te pe dinti cu bicarbonat de sodiu. Daca ai la dispozitie o periuta de dinti electrica sau sonica rezultate sunt vizibile.

Amesteca bicarbonatul de sodiu cu apa pentru a-ti fi mai usor sa te speli pe dinti si sa ai parte de un periaj bun. Nu trebuie sa insisti cu periajul dintilor, nu trebuie sa fii agresiv, in schimb, trebuie sa ai grija ca ai spalat suprafata fiecarui dinte.

Intreaba-ti medicul stomatolog, ce zone nu ai atins prin periaj si care dinti au nevoie de atentie sporita.

2. Foloseste apa oxigenata:  Amesteca 2/3 apa cu 1/3 apa oxigenata (peroxid de hidrogen), cea din urma o poti gasi in oricefarmacie. Foloseste un pahar unde sa le amesteci. Poti folosi aceasta mixtura ca apa de gura. Apa oxigenata are proprietati antibacteriene si este folosit cel mai des in dezinfectarea ranilor. De asemenea, are proprietati de decolorare, folosita si in decolorarea parului. Apa oxigenata nu doar indeparteaza petele de pe dinti, ci si previne aparitia petelor si a bacteriilor.

3. Foloseste "laptele de magneziu":  Dupa kitul de albire a dintilor folosit acasa dintii devin sensibili. Pentru a reduce aceasta sensibilitate, foloseste "laptele de magneziu", aceasta este denumirea populara pentru hidroxidul de magneziu, o substanta  folosita in medicina. Are denumirea de "lapte" pentru ca are o compozitie alba, laptoasa, contine minerale naturale de magneziu. Aceasta substanta actioneaza ca o bariera protectoare pentru dinti, care reduce sensibilitatea dintilor, fara a interefa cu eficienta gelului de albire.

4. Consulta un medic dentist:   Dentist.ro iti recomanda sa consulti un medic la fiecare 6 luni pentru a avea dintii examninati si curatati. Unele persoane au probleme cu depunerea placii dentare, motiv pentru care merg la medicul dentist mai des. Stomatologul tau iti poate da si alte sfaturi cum sa iti transformi dintii galbeni in albi si cum sa ai un zambet sanatos si stralucitor.

5. Evita anumite alimente:   In special cele care se lipesc de dinti. Alimentele care pateaza dintii au in compozitia lor coloranti puternici fie artificiali fie naturali. Cafeaua, ceaiul, mustarul, vinul rosu, afinele au coloranti naturali. Multe dintre aceste alimente sunt sanatoase si trebuie sa le consumi. Dar, sa nu uiti ca trebuie sa te speli pe dinti corect dupa fiecare ce le consumi.

5. Renunta la fumat:   Fumatul nu doar ca iti face dintii galbeni, dar este periculos si pentru sanatatea ta. Fumatorii trebuie sa foloseasca o pasta de dinti speciala, daca acestia continua sa fumeze.

Un articol oferit de

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iza_4323 a răspuns:

Capsunile - foarte gustoase, aceste fructe ale verii te pot ajuta sa iti albesti dintii. Iata cum le folosesti: maseaza dintii cu aceste fructe pisate; cu grija insa, deoarece samburii acestora pot ataca smaltul dintilor. Atentie: zaharul si acizii din continutul acestor fructe altereaza dintii; asadar, la sfarsitul acestei operatiuni, spalati-va intotdeauna cu o pasta de dinti care sa contina fluor.

22 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu mai stiu ca si spalatul cu sare de bucatarie ajuta la albirea dintilor si la intarirea gingiilor, in lupta cu parodontoza.

Răspuns utilizator avertizat
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Multumesc! laptele de magneziu tot din farmacii?

| cretzufinish a răspuns:

Stiam in mare parte de aceste metode si mai ales factorii care pot duce la ingalbenire. Nu prea am inteles cu laptele de magneziu. Putei da mai multe detalii? Multumesc.

| Barajag a răspuns:

Interesant, multumesc pentru aceasta postare si voi tine cont de toate acesteahappy

| Dentist.ro explică:

Va felicitam pentru cunostinte. Revenim cu raspunsuri de la medici referitor la laptele de magneziu si timpul in care se vede diferenta dupa bicarbonatul de sodiu.

| Dentist.ro explică:

◦ ☺Đﻉﻉα ♫ ♪♫ ♪ Bicarbonatul de sodiu folosit acasa in completarea periajului dentar ajuta la eliminarea petelor superficiale de cafea de exemplu sau vin rosu, dar nu actioneaza in profunzimea smaltului de aceea nu poate fi vorba de un efect de albire spectaculos.Este mai eficienta utilizarea lui sub o presiune (se practica profi jet) in cabinetele dentare ca si completare a igienizarii dentare. Efectul este vizibil imediat, dar nu poate fi vorba decat de o curatare mecanica a dintilor si nu o albire. Raspuns oferit de Dr Valerica Giusca-specialist stomatolog - cabinet Oralmed

| Dentist.ro explică:

@cretzufinish si @cristacheceliute Recomand crema dentara care contine recaldent(complex de minerale calciu si magneziu) si fluor numita MI PASTE si care este disponibila doar prin cabinetele dentare la un prêt aproximativ de 50 ron.
Este ideal de utilizat dupa kitul de albire dentara si are un efect calmant si de fortifiere al smaltului garantat. Raspuns oferit de
Dr Valerica Giusca-specialist stomatolog-cabinet Oralmed

| вυттєяƒℓу a răspuns:

Nu este adevarat in legatura cu bicarbonatul intrebati medicii dentisti care au experienta si veti vedea ca va vor spune sa nu folositi bicarbonatul deoarece distruge smaltul dintilor si ii face foarte sensibili. nu incercati

| ILied a răspuns:

Poti folosi bicarbonat de sodiu alimentar de doua ori pe saptamana.
Pui bicarbonat pe peiutasi freci dintii. Mie mi-a dat rezultate bune.

| eddy_3193 a răspuns:

Nu ştiu în ce măsură e reală partea cu apa oxigenată. Într-adevăr, peroxidul albeşte, dar tatăl meu este dentist şi mi-a povestit de o persoană care a făcut această clătire cu apă oxigenată, şi i-a ars tubul digestiv (el spune că nu a înghiţit.), a fost plimbat prin spitale. Destul de periculos, ar trebui să precizaţi acest lucru!

| FemeiaPaiangan a răspuns:

Stim cu siguranta ca dentistul este cel care se poate ocupa cu adevarat de albirea dintilor ca la carte!

E adevarat totusi ca trebuie sa avem grija de dentitia noastra!

| Dizzydizz a răspuns:

Super tare.Bicarbonatul cred ca e cea mai usoara metoda si cea mai la indemana:*multumim pentru articol.Mereu aici cu sfaturi.happybv

| ioana_5009 a răspuns:

Foarte util...cam in cat timp se vede diferenta cu bicarbonat de sodiu?

| alexutzu997 a răspuns:

Multumesc! Chiar ma ajutat si cred ca si pe alti! In orice caz bicarbonatul de sodiu este foarte bun mai este si sarea care albeste iarasi foarte bine dintii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un comentariu:
As vrea cine a scris acest articol sa ma caute pe adresa mea de mail: SkaterGirl140@yahoo.com.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc dero surf! si sunt foarte multumita de rezultate! chiar recomand!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu probleme cu dintii, sunt putin galbeni, am auzit de bicarbonat de sodiu dar o sa incerc cu apa oxigenata

| vladutz00 a răspuns:

Sau i-am putea spala laughing

| elviracostantea a răspuns:

Super aceste retete pentru dinti

| iulianiliesu a răspuns:

Domnilor, dintii se albesc intr-o oare masura cu paste de dinti speciale pentru asta (Whitening) care contin pirofosfatii, sau bicarbonat de sodiu. Fructele, capsunile, flourul, nu au nicio legatura cu albirea. Daca totusi este macho si vrei dinti albi du-te la un cabinet stomatologic modern cu medici tineri care sa iti faca cele 3 chestii pe care tot romanu ar trebui sa le faca la 6 luni: detartraj cu ultra sunete, sau manual daca dintii tai au devenit cariera de piatra, periaj profesional, si AirFlow(jet de apa combinat cu bicarbonat de sodiu), apoi pentru mentinerea albului foloseste pasta de care ti-am spus.