| anonimaalee29 a întrebat:

Cum imi pot convinge mama sa ma duca la un ecograf abdominal? Sunt constipata de aproape un an, am incercat tot felul de remedii si tot nu scap, dau afara odata la 3-4 zile foarte putin, imi simt burta plina mereu...Beau apa, ma hidratez. Nu stiu ce sa mai incerc sa imi treaca. Stiu ca e o problema mai grava daca nu imi trece...si mama nu vrea sa ma duca la ecograf si imi zice ca imi va trece, dar imi zice asta de un an.Nu stiu cum sa o conving, i-am spus ca sanatatea mea e in pericol? dar nu ii pasa. Pentru 200 de lei face atata tam tam. Help sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O ecografie nu te-ar ajuta cu nimic, fiindca ea nu vede intestinele. In plus, constipatia este de obicei cronica, faptul ca o ai de un an nu arata ca e o problema mai grava.
Multe fete si adolescente sunt constipate, se datoreaza hormonilor si faptului ca de obicei sunt mai sedentare ca baietii. Nu e deloc suficient sa bei apa, trebuie sa mananci multe fructe si legume si, mai ales, sa faci multa miscare. Iar efectele unui regim corect se vad in 3-4 luni de aplicare a lui.
Mama ta are dreptate, ecografia nu te va ajuta cu nimic. Sanatatea ta nu este in pericol atat de mare. Incearca sa mananci nu 5 (cat e minimul) si 8 fructe si legume in fiecare zi, renunta la dulciuri, mananca obligatoriu o ciorba in fiecare zi si fa minim doua ore de miscare in aer liber (absolut in fiecare zi). O sa vezi ca in cateva luni va fi mai bine

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai deja 18 ani, atunci nu trebuie sa te rogi de mama ta.
Daca inca esti minor, atunci ecograful nu te costa bani, este suficient sa ai un bilet de trimitare pentru investigatii de la medicul tau de familie sau de scoala.

Totodata, te poti plange daca ai de dureri la burta, iar in acest caz poti merge si la urgenta sau se poate chema salvarea...

| Violleta2022 a răspuns:

Constipatia este o problema generata de obiceiuri proaste si nu ai de ce sa mergi al ecograf pentru atata lucru. Ecograful nu va arata nimic la scanare, ca nu are ce.
Evident ca nu bei 2 litri de apa pe zi si nici nu manaci ce trebuie, daca ai in continuare constipatie.
Elimina din alimentatie: fast foodul si manaca sanatos 3 mese pe zi, cu ciorba sau supa, musai 1 masa pe zi. Manaca 2 fructe proaspete zilnic, cu coaja cu tot, ca acelea sunt cele produc eliminarea colonului (intestinului gros).
Sanatatea ti-o pui sungur in pericol pentru ca nu mananci ce trebuie!
Apuca-te de un sport, pentru ca ajuta la o digestie buna!

Iata si o reteta foarte simpla si foarte eficienta:
Se fierb 1kg de mere, taiate feliute cu tot cu coaja, si se fierb in 2 litri de apa. Atentie: nu se pune zahar!
Cand s-a racit, se bea 200ml de zeama si se manaca 5-8 felii de mere fierte in coaja. Coaja marului fiert este cea care provoaca scaun. Se bea si se manaca marul fiert, seara, ca a doua zi sa ai scaun.
Ce ramane din compotul fara zahar, se pune in 2-3 borcane, se tine la frigider si zilnic se scoate 200ml de zeama si aproximativ feliutele fierte de la 1 mar si se consuma.
Tratamentul asta naturist functioneaza intotdeauna chiar sl la cei cu constipatie cronica.

| Donsavas a răspuns:

Daca este o boala cronica,te poti interna o zi la o clinica privata si iti plateste cnas consultația cu ecografia inclusă. S ar putea să nu fie nevoie de ecograf in cazul tau. Eu zic sa fi mai atenta la ce manânci,poate sa manânci si mai puțin,nu stiu, sa consumi mâncare moale, fructe, cafea dimineata si sa ti faci spalaturi profesionale pentru constipatie. Ai colonul aglomerat si murdar, asta e clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca nu esti chiar un copil. Incearca sa mergi singura la medic. Macar la cel de familie