| Isabell27 a întrebat:

Cum imi pot da seama de glicemia mamei? Are diabet si care ar fi simptomele ca o are scazuta sau ridicata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Glicemia scazuta sau crescuta are simptome similare. Daca e scazuta iti dai seama prin a-i da sa manance ceva dulce si vezi ca ii trec simptomele, altfel fara un glucometru nu ai cum. Atentie insa, daca o are mare si ii dai dulce ii poti face mai rau, sa aiba insulina langa ea

| Donsavas a răspuns:

Cu tratament si regim adecvtat nu ii creste glicemia, dar sunt sanse sa i scada. Nu poti da seama, pentru asta s au inventat aparate si proceduri de analiza.

| Isabell27 explică:

Multumesc Andrei. Mama are aparate, bandelete si medicamente. Ma refeream daca stiti simptomele, nu mereu isi poate lua glicemia si mereu se intreaba daca o are scazuta sau ridicata