| andrei123145632 a întrebat:

Cum iti dai seama daca ai probleme cu spatele? de ex eu am 15 ani si lucrez la cineva, ridic saci, incerc mereu sa tin spatele drept, fac material, cand il fac poate stau ghebos sau...M-am fortat de 2 zile tare, dar nu chiar f tare, si ma doare putin spatele, doar cateva ore, dimineata nu am nimic, dar daca incep iar sa ma fortez sau sa stau aplecat ma doare. Sper ca nu e nimic grav...Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a evita riscul aparitiei unor leziuni la nivelul coloanei vertebrale lombare, ridicarea unor greutati se face dupa o anumita tehnica :
*stai cat mai aproape posibil de greutatea ce trebuie ridicata
*flectezi genunchii, NU TE APLECA DIN TALIE
* cuprinzi greutatea si tine-o cat mai aproape de corp
*TE RIDICI PRIN CONTRACTIA PUTERNICA A MUSCHILOR COAPSEI

1 răspuns:
| iulian1302 a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta se afla chiar in intrebare. Iti poti da seama ca ai probleme cu spatele atunci cand incepe sa te doara sau cand observi ca nu iti este dreapta coloana vertebrala. Desigur depinde si unde te doare spatele(in ce zona) pentru ca daca te doare in zona lombara poate fi si din cauza rinichilor(vreo infectie renala, colica renala, etc).