| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot desfunda nasul prin metode naturiste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Infuzie cu sare(o cescuta apa se pune la fiert cu 2 lingurite sare), cand se raceste se pun cate 2 picaturi in fiecare nara.Se pot pune si picaturi cu zeama de lamaie.

| dy a răspuns:

Intr-un pahar mare de apa pui o lingurita rasa de sare si o pui pe foc. Dupa ce a dat 2-3 clocote, stingi focul si cand apa a scazut sub 50 grade, adaugi o lingura de lamaie(zeama de la o jumatate de lamaie). Solutia o folosesti ca picaturi de nas! Rezultat INCERCAT!

| mihaa a răspuns:

Infuzie cu ceai de musetel, mai ales daca ai narile iritate, e foarte bun musetelu contine in cantitate mare ulei volatil desfunda nasu si calmeaza iritatiile

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu stiu cat de naturale sunt batistele, dar suflatul nasului e cea mai naturala metoda de a-l desfunda...cat de cat.

| SweetCandy a răspuns:

Infuzie cu sare!

| Marii a răspuns:

Mi-a povestit un vanzator de tutut ca a venit un tip cu nasul infundat la magazinul lui si a incercat tutun de tras pe nas (nu-i mai stiu denumirea) mentolat, dupa vreo 5 minute i s-a desfundat nasul.hee hee
Nu pot zice ca-i prea naturista metoda. dar merita incercata, asta daca n-ai alte solutii. laughing

Alte răspunsuri
| just|breathe a răspuns:

Cu apa amestecata cu sare...(in loc de picaturi). Sincer nu prea stiu metode naturiste...sau poate ar mai merge cu inhalant(se gaseste in sticlute mici). Pui cateva picaturi in apa clocotita, iti pui un prosop mare deasupra capului, astfel incat sa inhalezi tot aburul si sigur ti se desfunda nasulwinking.

| demonangel37 a răspuns:

Pai in primul rand menta este foarte buna cea din curte sau crescuta in pamant logic si o freci un pic si are acel miros sau poti face infuzie din ceaiuri naturale exemplu menta, sunatoare, cu o doza ridicata ca sa poate merge si inspiri acel miros

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca ulei de eucalipt ...pune putin ulei pe degetul mic .si pune degetul in narile din nas .
.nu te sfatui sa-ti pui picaturi din acest ulei fiindca e foarte puternic . doar inmoaie virful degetului mic .si pune-l in nari

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca ulei de eucalipt... pune putin ulei pe degetul mic. si pune degetul in narile din nas.
. nu te sfatui sa-ti pui picaturi din acest ulei fiindca e foarte puternic. doar inmoaie virful degetului mic. si pune-l in nari

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta este o metoda cam haioasa, trebuie sa iti bagi nasul in borcanul cu hrean

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca e bine cu hrean sau cu ceapa sa mirosi asa am facut eu si mi-a mers dar bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dela farmacia edi poti cumpara pentru nas creon nazal

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baga-l in apa galda

| pynkita a răspuns:

Poti sa iti desfunzi nasul facand infuzie astfel : pui musetel 2-3 pliculete amestecate cu apa apoi pui apa cu pliculetelede musete pe foc pana da in clocot. apoi faci infuzia. adica sa tragi pe nas aburul care iese din apa

Alte răspunsuri