| lipskissmiss a întrebat:

Cum pot face rost de antidepresive ca sa ma vindec mai repede, dar fara sa merg la un medic psihiatru pentru ca o consultatie costa mai mult decat mi-as putea permite?
Nu pot merge nici la medicul de familie.
Daca stiti un antidepresiv fara prescriptie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista antidepresive fara prescriptie, iar daca nu ai studii de psihiatrie NU poti sti daca ai depresie sau ce antidepresiv iti este recomandat. iar daca ai depresie, NU te poti vindeca repede, asteaptat-te la batalie cu boala de cativa ani. daca esti asigurata medical, consultatia psihiatrica este gratuita.

mira
| mira a răspuns:

De ce nu poti merge la medicul de familie? Cu o trimitere de asigurat beneficiezi de o consultatie gratuita.Cine ti-a recomandat depresive ca sa te vindeci? Vindecarea nu poate sa apara decat dintr-o permanenta cooperare cu medicul psihiatru.Depresia se vindeca greu si numai cu medicamente recomandate de medic.Am impresia ca este ceva nesincer in postarea ta.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nimic nu se elibereaza din ceea ce ceri tu, si nici dupa ureche nu se iau pastilele.
Nu mai bine te duci la mewdicul de familie? esti elev/student? ai asigurare?
Cel mai indicat ar fi sa auzi parerea medicului
O zi bunahappy

| danutzu96 a răspuns:

Antidepresiv fara prescriptie nu cred ca exista, iti spun din experienta ca morti taiati farmacistii nu iti vor da acele medicamente. Si plus de asta este si periculos, pentru ca tu nu sti dozajele si nici ce medicament sa iei si poti sa iti faci rau ( sau sa devii dependent ). La rahaturile astea se creste gradat doza si se scoate gradat doza dupa cum spune medicul nu le luam asa cum ne vine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru danutzu96):

Sigur,in functie de varsta si de greutate se incepe cu o anumita doza si se creste trepatat. Apoi dupa in urma controalelor si testelor date de psihiatru se scade doza trepatat. E foarte periculos sa ia dupa ureche, deoarece daca nu tine cont de doze, medicamentele antidepresive dand somnolenta, are ocazia sa adoarma si sa nu se mai trezeasca deloc.

| danutzu96 a răspuns:

Ca sa nu zici ca sunt rau poti incerca ceva burenoase din astea http://www.csid.ro/......-11387118/
sau http://www.alevia.com.ro/stres/5-htp-plus.html
sau
http://www.pcfarm.ro/produs/6006/Calmogen-Plant
Le iei pe raspunerea ta...

| Zaygon a răspuns:

Antidepresivele te ajuta doar pe moment. Odata ce nu le mai iei e mai rau ca inainte, ti-o spun din experienta proprie. Du-te mai bine la un psiholog ca psihiatrul te termina cu nervii.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Zaygon):

Exact.Trebuie sa elimini cauza cu totul nu numai efectul cum o fac medicamentele.Si psihiatrul te ajuta mai ales daca este doctor in stiinte medicale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Psihiatrul te ajyta cu sedinte cand esti internat in spital. daca acasa nu este locul propice pentru vindecare din cauza problemelor familiale, adica certuri, parinti betivi si alte dinastea.In cazul meu am avut o familie care a fost alaturi de mine si m-au sustinut, m0au ajutata sa-mi rezolv problemele.Da, asta e secretul, linistea si buna intelegere a celor din jur, a celor cu care traiesti.Si mie imi daduse niste picaturi pe care sa le iau toata viata de trei ori pe zi.Insa ...de la o vreme nu le ami iau zilnic, chiar odata pe saptamana. Altii insa nu isi revin deoarece iau tratament acasa si au probleme familiale care le antrneaza extrem de mult nervii.Si la un depresiv daca ii ridici nervii la maxim, greu se mai calmeaza.Asta e, mergem mai departe cu ce ne e dat. Eu dupa cum am spus eram rau, a fost cazul sa cheme salvarea si am fost spitalizat o luna din care nu retin minte prea multe.Insa odata ce mi-a scazut doza medicamentelor si am facut un pic legatura cu realitatea, caci eram in halucinatii, mi-am revenit incet incet si apoi dupa o luna am fost externat insa dupa cum am spus, familia si autocontrolul. Daca reusesti sa te autocontrolezi, nu mai ai treaba cu nervii. O zi faina.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam asa ceva, eu dadeam ochii peste cap.Halucinatii nu prea am avut.Doar niste idei tampite, legat la realitate am fost aproape permanent dar nu 100 la suta.Dar am fost spitalizat 2 saptamani.Sunt prieten bun cu medicul, ma apreciaza enorm pentru ceea ce fac (muzica si pictura), chiar vrea sa se implice in gasirea unei facultati de arta unde sa ma duc happy. Toate acestea pana la urma sunt problemele noastre trebuie sa ni le asumam si sa le acceptam oricat de greu ar parea.Decat alte boli, mai bine asta si te vindeci.Am vazut si oameni care zic ca stau inchisi in casa, ca nu se mai vad normali dupa asa ceva, astea sunt idei prostesti care le-au intrat in minte... Faptul ca nu ai ceva fizic denota clar ca revii la starea initiala daca vrei cu adevarat.

| Doctorfishadi a răspuns:

Buna!
O depresie netratata este foarte periculoasa.
Daca vrei sa vorbim si sa iti imbunatatesc starea de spirit spune-mi.
Medicamentele nu sunt prea ok, o depresie se poate vindeca fara medicamente daca vorbesti cu cine trebuie. Daca ai o viata trista sau ceva de genul si nu ai cu cine vorbii te pot ajuta eu, iti voi povesti destule si eu am patit-o rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Eu m-am vindecat cu ceva medicamente prescrise dar doctora mi-a spus ca singurul medicament cu efect este familia si eu insumi. Intelegerea, calmul si autocntrolul m-a vindecat complet in numai 5 ani.Dar eram rau de tot.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu era sa mor din aceasta cauza, nu sa ma sinucid, ci sa mi se duca inima.Iau numai orfiril long seara acum, un stabilizator de stare.
Am patit-o in urma cu 4 luni.Recuperarea a fost uluitoare, doctora tot ma intreaba care-i secretul laughing. Probabil ca luna viitoare nu mai iau nimic...happy. Singurul secret esti tu, daca vrei sa treci peste asa cum te-ai imbonlavit te si vindeci pana la urma este mai mult o stare de spirit pentru ca nu ai ceva fizic.

| hhhapciuuu a răspuns:

Magneziu. le gasesti la farmacie fara prescriptie de la medic. sunt niste vitamine foarte bune care functioneaza ca antidepresive. le gasesti ca si comprimate pe care le pui in apa. poti sa ceri ca si pastile de inghitit. Nu au efecte adverse. costa sub 30 de lei. bafta. ti-as recomanda sa cauti problema de la care vine toata tristetea si sa incerci sa o inlaturi, inainte de a incerca si alte metode. bye

| GabrielXD354 a răspuns:

De ce am impresia ca nu spui adevarul? Nu iti permiti? Serios? Te duci frumos la medicul de familie, ii zici sa iti dea trimitere la psihiatrie, o sa fii consultat, iar daca ai depresie cum spui tu vei primi tratament! Desi cum am spus, cred ca vrei sa faci altceva cu respectivele medicamente...

| lipskissmiss explică (pentru GabrielXD354):

Daca voiam sa ma droghez, se gasesc la orice colt de bloc, sunt medicamente fara reteta cu care te poti droga, nu te pricepi deloc.

| Razvan892 a răspuns:

Depinde de ce suferi...