| Antonya15 a întrebat:

Cum pot sa imi albesc dintii sau sa scap de carii fara sa merg la dentist? Vreau sfaturi care sa functioneze 100%. Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IthinkIly a răspuns:

Spala-te mai des pe dinti, foloseste apa de gura, poti sa bei iti clatesti gura cu zeama de lamaie, se albesc destul de repede fara sa mergi la dentist.
De carii poti scapa greu, dar cu timpul happy
Fundă?

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Daca s-ar putea face asta, crezi ca ar mai exista dentisti?

Nu poti scapa de carii fara sa mergi la dentist. Din moment ce dintele s-a demineralizat si distrus, singura solutie este plombarea sau inlocuirea completa. Nu exista nimic ce poti face acasa pentru a-ti regenera dintii.

Iar "100%" nu vei obtine nici macar cu mers la dentist, cu atat mai putin fara.

| Madayna a răspuns:

Doar dentistul te scapa de carii, singura e imposibil.

| iamSeBy a răspuns:

Cu un cleste. Doare putin, dar te rezolva destul de repede laughing
Nu prea ai cum sa scapi de carii fara dentist, pentru ca zona cariata trebuie curatata, si nu poti face asta decat cu un polizor d-ala micut pe care il au dentistii (dar mai bine te duci la ei ca stiu mai bine ce fac) si apoi trebuie si acoperita zona cu ceva care sa previna reaparitia cariei (adica materialul din care e facuta plomba, si mai bine te duci la un dentist ca stie mai bine ce sa faca).

| Antonya15 explică:

Acum sa nu credeti ca am carii in toata gura. Am o singura carie si as vrea sa scap de ea...iar pentru albirea dintilor...am incercat de toate: m-am spalat si de cate 5 ori pe zi, ma clatesc cu apa de gura, dar nimic. Credeam ca stiti alte solutii de preparat acasa.Multumesc oricum tuturor.