| tibi_balota a întrebat:

Cum pot sa previn mahmureala daca vreau totusi sa beau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Vrei doar sa bei..., sau vrei sa te imbeti?winking E bine sa nu bei pe stomacul gol, asta in primul rand! Apoi sa nu bei prea mult... si mai ales sa nu amesteci prea multe genuri de alcool: vin cu bere cu votca.etc. Nu bea repede, bea putin cate putin, savureaza de fapt, alcoolul este facut sa binedispuna putin, nu sa faca rau, orice consumat in exces dauneaza... si stii si reclama " alcoolul dauneaza grav sanatatii ". Bea cat sa-ti fie bine, nu ajuta la nimic sa bei pana nu mai poti... asa nu te imbeti, ca atare nu ai ce sa previi! Si daca totusi ajungi la mahmureala..., dimineata e bine sa consumi ceva acru, muraturi de exemplu si sa bei un ceai de menta! Ajuta sa iei si o aspirina! Hai noroc!winking

11 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

dupa ce bei sa iei o aspirina si iti revii cat de cat si a2a zi nu o sa mai fi mahmur.

| bubu_7778 a răspuns:

O lingura de ulei crud inainte sa bei; nu te imbeti garantat

| clau44 a răspuns:

am citit că Biterul Suedez original, te scapă pe loc de mahmureală, este cam scumpă 40 lei/sticla de 250 ml!

| NoName_9903 a răspuns:

De curand au fost lansate pe piata niste pastile care previn mahmureala, RU-21. Ma multe detalii pe http://www.magazin-naturist.ro/......tru---3325

| MihaiA a răspuns:

Nu prea ai cum o solutie la indemana pentru a preveni mahmureala. E ca si cum ai cere, vreau sa mor da nu vreau sa ma doara happy

| miha2010 a răspuns:

Conopida ''murata'' in otet este ideala si nemaipomenita este incercata de sotul meu, crede-ma functioneaza!

| KaTaLyN a răspuns:

O metoda buna dar nu prea digestibila este sa bei 1 paharutz de ulei inainte sa te apuci d bautwinking dp cum sper ca stii. ulei are densitatea mai mare decat apa sau alcool`ul si ramane deasupra...incearca asa si p urma imi lasi msg sa`mi spui dk am avut dreaptatewinking nu pastile, nu biter de 40Leiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea bauturi curate. palinca, whisky, vin curat. nu amesteca bauturile si evita-le pe cele contrafacute. berea nu face bine din cauza drojdiei pe care o contine si, oboseste ficatul. atunci te ia mahmureala. cel mai bine este sa ne alegem bauturile bune si fara adaosuri de chimicale si sa nu exageram cu... paharele. Acesta este antidotul valabil.

| Doru_traila a răspuns:

Pai secretul e sa nu bei pana nu mai poti si sa faci pauze maricele intre paharele de alcool – pauze pe care sa le "umpli" cu apa sau alt lichid non-alcoolic si fara prea mult zahar. Asa, organismul tau are timp sa-si "revina"... Si sa stii ca daca mai stai treaz cateva ore dupa ce ai baut e mult mai bine a doua zi! Oricum, bea multa apa ca sa te "cureti" si sa te rehidratezi.

| Iulian a răspuns:

Eu beau o cana de ceai verde (stiu ca pare scarbos cand ai cam baut inainte) – asta detoxifiaza-, si apoi vreo 3 pahare mari de apa si ma culc. Dimineata – acelasi tratament si n-a probleme!

| veronica_strache a răspuns:

Zeama de muraturi? Nu stiu, zic si eu...