| Zazy a întrebat:

Cum pot sa scap de cosuri? Nu mai vreau sa ma dau cu fond de ten, in fiecare zi. Am mers si la cosmetica, unde mi le-a stors, mi-a "inchis" porii, m-a dat cu tot felul de creme... dar nimic. Numai sunt dese, cum erau inainte. Dar totusi, fetele de varsta mea numai au. Sau daca au, au putine, pe nas, etc. Dar eu am pe frunte, aproape de sprancene, etc. sad M-am saturat de creme, si fond de ten, si multe alte.e As vrea aceva mai natural. ce sfaturi imi dati?
Scuzati daca am mai facut greseli.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cojocaru_Iustina_1998 a răspuns:

Uite ce e...depinde ce fel de acnee ai. Și am probleme cu ea și am încercat mai multe soluții, dar nimic. Cel mai bine este să mergi la un dermatolog care îți va da un tratament în funcție de tipul problemei. Uite, eu am tipul acela de coșuri roșii care se măresc, se coc, le sparg și după îmi rămân semne. Am fost la medic dermatolog și mi-a dat Skinoren Gel (costă cam 45 de lei dacă îl iei fără rețetă, dar eu nu l-am plătit, fiind dat de medic), o pudră antiacneică preparată într-o farmacie (deci asta nu se poate cumpăra direct). Le folosesc seara. Aplic crema și după pudra.și dorm cu ea noaptea. E foarte bine. Adică, dacă seara ai un coș roșu, dimineața șansele să-l mai vezi acolo sunt foarte mici. Le folosesc de aproape 2 săptămâni și observ diferențe considerabile. Sunt foarte mulțumită! Acum depinde și de tenul tău. Zic să îți iei trimitere de la medicul de familie și să mergi la dermatolog, iar cu ocazia asta vei plăti mult mai puțin la tratament. Dacă vrei să folosești și trucuri naturale, eu îți recomand mierea de albine. Este foarte bună, iar în timp reduce considerabil acneea. Poți să faci o mască din ea..gen..să o amesteci cu scorțișoară sau alte ingrediente, dar o poți folosi și simplă. Eu așa te-aș sfătui, simplă. Poți să te dai puțin seara și să dormi cu ea.ce e aiurea este că e super lipicioasă, doar știi..sau o poți aplica ziua. Ai grijă când îți atingi tenul. Trebuie să fii mereu curată! Sper că te-am ajutat! Multă sănătate! :*

21 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să mergi la un control la medicul specialist DERMATOLOG!

Tratarea acneii poate dura chiar şi 2-3 ani!
Deci, după fiecare medicament prescris, ar TREBUI să mergi ( IAR ) la acel dermatolog pentru a vedea ce anume să mai încercaţi!
NU există un medicament "minune" şi rezultatele depind de modul în care "reacţionează" fiecare organism...

De asemenea, coşurile NU se rup/sparg/storc!
NU ai voie să faci asta deoarece favorizezi proliferarea infecţiei şi înmulţirea coşurilor :(

NU vă mai „tratați după ureche", așa cum ați auzit de la unul sau altul ( ori ai citit pe diverse site-uri )!

Chiar dacă e vorba de "o simplă cremă pentru coşuri", este NECESAR să-ți fie prescrisă de MEDIC și să fie adecvată afecțiunii pe care o ai!

NU te ajută cu nimic dacă încerci vreo 4-5 creme și NU obți nici un efect pozitiv!

TREBUIE identificat tipul de acnee și cauza acesteia - vezi detalii la linkul :
http://www.tratament-acnee.ro/ce-este-acneea/4-11/tipuri-de-acnee.html

http://pasagera.ro/tipuri-de-acnee.html

http://www.spitalulcolentina.ro/......Derma8.pdf

http://dermatocosmetologie.blogspot.ro/......acnee.html

Pentru a determina cauzele care o produc sunt NECESARE diverse analize/investigații de laborator și consult de specialitate - vezi detalii la linkul :
http://healthy.kudika.ro/......itate.html

Poate fi vorba chiar de o INFECȚIE cu stafilococ auriu, care este destul de GRAVĂ și greu de tratat - vezi detalii la linkul :
http://www.cugetliber.ro/......uriu-62077

SPER că, după ce vei citi informațiile de la linkurile anterioare, vei MERGE la medic pentru analize/investigații suplimentare și pentru tratamentul adecvat!

Nu te mai lua după diverse „indicații" date de copilași de 12-18 anișori ( majoritari pe acest site )!

Totuşi, dacă vrei NEAPĂRAT să încerci diverse remedii naturiste - vezi detalii la linkul :
http://www.altamedicina.com/acneea-remedii-naturale/

http://acnee.info/

http://healthy.kudika.ro/......cneei.html

http://www.divahair.ro/......_naturiste

http://life.hotnews.ro/......-curat.htm

http://www.sfatulmedicului.ro/Acneea/tratament-naturist-pentru-acnee_1427

http://www.eva.ro/......40797.html

http://www.one.ro/......i-10115548

http://www.flu.ro/......osuri.html

http://www.perfecte.ro/diet-health/4-remedii-naturiste-pentru-acnee.html

Toate cele bune!

| spiridus25 a răspuns:

Http://www.divahair.ro/......ste_noapte
http://www.fitness-nutritie.ro/scapa-de-cosuri-in-mod-natural-acasa/
Străduieşte-te să nu-ţi mai atingi faţa cu mâinile murdare. Fără să-ţi dai seama, bacteriile pe care le ai pe mâini îţi ajung pe faţă, iar asta duce la perpetuarea coşurilor.
Spală-ţi faţa de pernă o dată pe săptămână. Indicat ar fi să schimbi lenjeria de pat în fiecare săptămână, dar dacă nu faci asta, din diferite motive, schimbă măcar faţa de pernă.
http://www.ele.ro/......eaza-39587
http://www.ele.ro/......casa-36103

| Zazy explică (pentru spiridus25):

Pe toate acestea le fac. Nu cred că acesta este motivul apariției coșurilor mele. Căci schimb foarte des lenjeria de pat, la fel și fața de pernă. E totul ok. Eu cred că este și de la căldură (câteodată), dar este și din cauza vârstei.

| spiridus25 a răspuns (pentru Zazy):

Ti-am pus si niste site-uri cu remedii naturale, da si caldura e o cauza.Si eu am avut probleme de genul asta.

| CristinaSNC a răspuns:

Du-te la dermatolog si o sa iti dea tratament. Poti sa folosesti si Isotrexin e foarte bun, dar inntreaba la farmacie cum se foloseste kiss

| GangsterWolf a răspuns (pentru CristinaSNC):

Stii ce inseamna cuvantul ''natural'', nu-i asa? big grin

| Zazy explică (pentru CristinaSNC):

Mulțumesc. Am luat tot felul de creme, de toate, deci crede-mă...m-am săturat de toate soluțiile și creme posibile.laughing În plus, nu prea sunt cu machiajul, ca să mă dau mereu și mereu cu fond de ten. Mulțumesc din nou pentru răspunsul acordat.

| CristinaSNC a răspuns (pentru GangsterWolf):

Nu stiam remedii naturale, si i-am dat o idee, ea face ce vrea.

| LuciWv a răspuns:

Daca ai 14-17/18 ani nu o sa iti treaca nici cu operati estetice
E normal, sunt urate, dar e normal
Eu am scapat, cat de cat, de ele in 2 metode
1. Miere!, te speli cu apa calduta(calda nu rece) si dupa aplici mierea pe zonele cu probleme,dupa care pui un servetel(USCAT) si lasi toata noaptea, nu este cine stie ce disconfort, pana dimineata nu vei mai avea miere deloc, servetul s-ar putea sa cada, repeti asta timp de 2-3 zile iar cosurile usor usor vor da inapoi, cand apar iar, repeta
Sau
Cu putin lapte(nu conteaza de care) si cu gelatina(este un pliculet cu praf, asa se numeste : GELATINA) pui intr-un pahar cam 50 ML lapte si jumate de pliculet, amesteci bine si lasi 4 minute la cuptorul cu microunde sau mai exact cam pana vezi ca da pe afara, atunci il scoti si il aplici pe fata, lasi 15 minute si dupa decojesti masca ( stiu ca functioneaza pentru puncte negre iar cosurile le face micute)
Bafta

| Tina88 a răspuns:

Daca esti adolescenta, cosurile sunt inevitabile, trec cu timpul. Organismul fiecaruia difera de aceea prietenelor tale e posibil sa le fi trecut mai repede. Ai rabdare ca o sa scapi si de problema asta, pana atunci incearca sa folosesti pudra in locul fondului de ten si evita sa iti incarci tenul cu zeci de creme, lasa pielea sa respire.

| Zazy explică (pentru Tina88):

Nici eu nu sunt de acord cu cremele ăstea. Nu e ceva natural, nu prea mă ajută. Am luat tot felul de soluții, și creme, de a început să-mi fie scârbă când le văd. Femeia de la cosmetică mi le-a dat, ce-i drept, mai dispar. Dar nu pot " ține" acest tratament o veșnicie. Eu nu suport crema. happy Dar cred că n-am de ales. Și da, sunt adolescentă. Mulțumesc pentru răspuns, m-a ajutat!

| Nico_6399 a răspuns:

Incearca Skinoren sau Brevoxyl de la farmacie.Cel din urma se gaseste f greu dar poate ai noroc.Eu știu fețe care au scapat cu trat de 3 luni cu Brevoxyl.Dar eu în locul tău aș merge la un dermatolog bun să te vadă si să traga concluziile daca iti da sa faci analize de sânge sau iti davreun

| Nico_6399 a răspuns:

Incearca Skinoren sau Brevoxyl de la farmacie.Cel din urma se gaseste f greu dar poate ai noroc.Eu știu fețe care au scapat cu trat de 3 luni cu Brevoxyl.Dar eu în locul tău aș merge la un dermatolog bun să te vadă si să traga concluziile daca iti da sa faci analize de sânge sau iti da vreun unguent.Am vaz un rasp să te dai cu lămâie. Lămâia nu este recomandată pe fata.Usuca f tare tenul si e astringent.

| Zazy explică (pentru Nico_6399):

Multumesc pentru sfat. Nu cred că vreau să mă mai dau cu lămâie.

| GangsterWolf a răspuns:

Incearca urmatoarele,am avut si eu ''acnee'',nu cosuri happy
Iei cateva lamai,le storci bine, iar sucul acela acru il vei amesteca cu zahar...
Cu aceasta compozitie tu te vei da pe zona cu ''probleme'' happy
Astepti sa se usuce, iar dupa aceasta te vei spala cu apa calda (pe caldura asta, e cam naspa, dar n-ai ce sa-i faci happy )

FUNDA?

| Zazy explică (pentru GangsterWolf):

Mulțumesc. Voi încerca totuși, dacă va merge, îți voi da fundiță.

| RuxyStephanie a răspuns:

Incearca sa iei akneil. 2 pastile pe zi dupa masa. Si ar trebui sa stii ce fel de ten ai. Daca ai tenul gras/mixt, spala-te dimineata si seara cu Sebium gel spumant de la Bioderma si da-te seara cu skinoren pe zonele afectate. In plus, te mai poti da cu mask plus direct pe cos (sa nu dai si pe zonele fara cosuri fiindca usuca foarte tare)
P.s: si eu am avut si inca am, dar am avut foarte rau (eruptie), iar acum mai am foarte putine (2-3)Eu m-am dus si la dermatolog(dermato-cosmetica) odata pe saptamana. timp de vreo 2 luni daca tin bine minte. Sau mai mult. Si dupa am redus vizitele cu o data pe luna...iar acum numai m-am dus de un an si ceva si nu s-a inrautatit nimic pentru ca am continuat sa ma dau cu ce ti-am zis mai sus.

| UrsuletTheodora a răspuns:

Poti incerca mai multe metode. Eu de exemplu ma dau dimineata si seara cu apa micelara (pun putina apa pe un disc demachiant si imi masez usor fata punand accent pe zonele cu probleme), iar o data pe saptamana folosesc un amestec de malai, tarate si ff putina apa si ma frec cu amestecul asta pe fata si il las 10 minute sa actioneze, apoi ma clatesc cu apa calduta. Imi lasa fata curata, neteda si fina, micsorand cosurile. la mine functioneaza de minune. mai poti incerca si zineryt(nu stiu exact cum se scrielaughing. e o solutie, o gasesti in farmacii) dar la mine nu prea a functionat. la alte persoane da.
cu o alimentatie sanatoasa, apa multa si putin sportsi facand cele spuse mai sus, o sa iti treaca!
Anunta-ma daca ai incercat si cum a mers. Succes!

P.S.: lucrurile pe care le am mentionat mai sus functioneaza pe orice tip de ten.

| betisoare a răspuns:

Foloseste isotrexIN GEL sau dermovate sunt cele mai bune eu folosesc mereu cremele astea le găsești la farmacie și să nu mai spargi cosurile

| MolipsescIubire a răspuns:

Skinoren Gel si trece happy

| Alexandra_Alexandra_1987_SV7Z a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema si am tot mers la dermatolog si am incercat mai multe tratamente, si cu rezultate partiale. Ce m-a ajutat pe mine a fost gelul de spalare a tenului de la Ivapur si mastile cu bicarbonat de sodiu amestecat cu apa oxigenata, amesteci o lingura de fiecare pana iese o pasta si o aplici pentru 10-15 min. Iti recomand sa nu mananci ciocolata, deoarece favorizeaza aparitia cosurilor.Mult succes!