| exotickiller a întrebat:

Cum pot trata ( treptat banuiesc ) anxietatea sociala? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MaliciousDeath a răspuns:

Mie terapia in grup mi se pare o solutie buna.Singurele persoane care te inteleg si in prezenta carora nu o sa te simti aiurea sunt cele care se afla in aceeasi situatie(sau care au fost). Bineinteles, trebuie sa faci un compromis ca sa ajungi acolo. Daca ti-e teama sa te implici si eviti, nu faci nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| lolium a răspuns:

Eu iti recomand ajutorul unui psihoterapeut. El te poate face sa intelegi mai bine ce se intampla cu tine. Nu ar trebui sa ai nicio retinere in a te confesa lui. Si eu am avut probleme cu depresia si anxietatea si nu m-am tratat la timp.Pot sa iti spun ca din cauza asta am suferit foarte mult, timp de aproape 5 ani de zile. Toata adolescenta mi-a fost marcata de aceasta boala care nu ma lasa sa ma bucur cu adevarat de viata. Acum simt ca am trecut peste dar am lucrat enorm cu mine si mi-a luat prea mult timp sa inteleg cum pot face sa depasesc situatia.