| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti preveni cancerul de prostata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Ce a scris Monica este foarte adevarat... as completa insa cu ceva... seminte de dovleac... cat mai mult, respectiv capsule cu extract din samburi de dovleac ...Pepones se numeste este foarte eficient in afectiunile de prostata si in prevenirea afectiunilor de prostata...

1 răspuns:
| monicaclaudia a răspuns:

Alege alimente de sursa vegetala
limiteaza consumul de alimente bogate in grasimi
evitare sau limitare bauturi alccolice
6 pasi sanatosi care previn cancerul

1. Nu exagera cu mancarea! Este indicat ca la fiecare masa sa optezi pentru o portie medie de mancare pentru a tine kilogramele sub control;

2. Evita alimentele bogate in grasimi! Numarul cazurilor de cancer difera de la tara la tara, insa se constata o crestere la populatiile care consuma foarte multe grasimi. O dieta care abunda in grasimi saturate (precum grasimile din carnea rosie: vita, miel, oaie) este cea mai periculoasa si favorizeaza aparitia cancerului;

3. Trebuie sa faci alegerile cele mai sanatoase: cerealele integrale, orezul brun, painea din faina integrala si limiteaza consumul de dulciuri si sare;

4. Alcoolul trebuie consumat cu moderatie! In general, "moderat" inseamna nu mai mult de 2 pahare de alcool pe zi, in cazul barbatilor;

5. Legume si fructe din belsug! Toate studiile au demonstrat ca fructele si legumele consumate cu regularitate diminueaza semnificativ riscul de cancer. Cu toate ca exista unele cercetari recente care contesta eficienta licopenului - un antioxidant care se gaseste in rosii -, dar nu inseamna ca trebuie sa renunti la consumul de rosii. Un regim bazat pe o varietate de legume si fructe este aliatul tau impotriva cancerului;

6. Acizii grasi omega 3 sunt esentiali! Ii gasesti in pestele de apa rece: somon, macrou, hering si au rolul de a reduce riscul de aparitie a anumitor cancere.

Exista cateva alimente care sunt in continuare testate de cercetatori pentru a constata daca intr-adevar sunt benefice in lupta impotriva cancerului. Intre timp, pana cand dovezile vor fi concludente poti sa le consumi in siguranta.

produsele din soia: contin fitoestrogeni, substante vegetale cu actiune asemanatoare estrogenului din corp si care pot prevei aparitia cancerului de prostata;
totul despre aici http://www.topsanatate.ro/......26456.html