| zuzuliana a întrebat:

Cum poti sa faci sa te concentrezi atunci cand inveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Uffa depinde de materie. Incearca sa nu tocesti sa te gindesti la ceea ce citesti, sa associezi ceea ce citesti sa fie o chestie logica. sa nu te gindesti la ce o sa faci dupa sau ce ai facut prima de a te pune la invatat happy. Gindestete ca, intr-o zi o sa iti foloseasca tot ceea ce acum trebuie sa invetzi happy

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ca sa inveti eficient si rapid trebuie sa ai o atitudine activa in timpul studiului, adica sa stai asezata la masa de lucru si sa folosesti creionul pentru a sublinia ideile importante si denumirile care trebuie retinute. Din cand in cand notezi pe o foaie ce crezi ca este important.Cand recapitulezi iti este mai usor sa retii un continut care a fost prelucrat de tine prin sublinieri sau adnotari.Ai grija sa nu faci sublinieri pe carti care nu-ti apartin.Metoda se aplica pe notite sau pe exemplarele proprii de lucru.In functie de materia de studiu consulta desene, scheme, harti.Nu ai precizat daca esti eleva sau studenta, fiindca tehnicile de lucru se pot schimba in functie de disciplina sau specialitate. Mira

| LuS[z] a răspuns:

Doar tu stii acest lucru!

| mihalitza a răspuns:

incearca sa citesti cu glas tare:memoria "auditiva" este mai buna...

| Bishop a răspuns:

Sa fie liniste si sa te gandesti la cea ce vrei sa inveti, nu la altceva

| unuzero a răspuns:

Incearca sa nu mai stai pe net in timpul cand inveti si inchide toate telefoanelewinking

| ioana08 a răspuns:

Poi eu cand vin de la scoala mai intai ma culc o ora ca sa imi improspatez memoria laughing... apoy imi iau caietul si ma apuc de invatat... uneori imi reuseste deoarece ma concentez numai la lectie, alteori nu-mi reuseste pentru ca nu imi sta mintea la invatat big grinbatting eyelashes...incearca sa dormi macar o ora apoy poti sa si mananci(de preferat ceva dulce) cv si apucate de invatat!

| ancootza a răspuns:

Am citit intr-o carte ca sa te concentrezi la lucrul care il faci trebuie sa nu mananci inainte sau in timp ce te concetrezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TREBUIE SA FI DESCARCATA DE PROBLEMELE DIN JUR

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi asta vreau sa stiu si eu