Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2778568intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
21 Oct
SATI 300.255AFISARI
162.165VIZITE
145.893V. UNICI
27 Noiembrie 2008
Anonim intreaba:

Cum poti sa scapi de paduchi? nu stiu cui sa ma adresez, imi este atat de rusine si nici nu stiu de unde i-am luat! help!

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • Raspuns castigator
    1 Ianuarie 1970 02:00
    Raspuns anonim:

• 155 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • |< <
    1 - 30 (din 151)
    > >|
  • 8 Decembrie 2008 00:49
    rroxi44 a răspuns:
    Cred ca si scapat de paduchi de cand scrie fiecare :) oricum nu-ti fie rusine cred ca toti au trecut o data prin asa ceva. Fata mea a avut cand era foarte mica. Stiu ce ingrozitor poate fi sentimentul. Si acum ma mananca capul cand ma gandesc. Noi atunci am rezolvat cu petrol si cu piaptanul special de os pentru lindeni. Acum sunt mai multe tratamente uita-te la adresele de mai jos
    http://www.ecopii.ro/Articole_despre_copii/Paduchi_Tratamente_naturale_impotriva_paduchilor.html
    http://www.sfatulmedicului.ro/articole/Dermatologie-estetica/Pediculoza__infestatia_cu_paduchi/Tratament__Generalitati_1112_7.html
  • 11 Decembrie 2008 19:31
    .Mr.Mike. a răspuns:
    CU GAZ! si eu am avut mai demult ca am luat la de scoalasad si mi-am pus gaz in cap si au murit.nu cumpara de la farmacie ca sunt niste porcarii(le-am incercat atunci)pana elimina alea paduchii ia toata familia ta.recomand gazu.rapid si fara complicatii
  • 29 Noiembrie 2008 23:44
    carla a răspuns:
    La tara, cand eram copii, bunica ne dadea cu gaz. Il lasi cateva ore pe par, apoi te speli. Cred ca va trebuii sa repeti ''operatiunea'' de cateva ori. In orice caz poti intreba la farmacii. Nu ai de ca sa-ti fie rusine, ca doar nu ti i-ai dorit.
  • 27 Noiembrie 2008 16:09
    wizard_cristi a răspuns:
    Te duci la farmacie, astepti pana nu mai este nimeni in magazin si il intrebi pe farmacist. Trebuie sa fie o solutie cu care sa te dai. Poti sa te duci si la dermatolog dar e mai simplu sa cauti o farmacie in celalalt colt al orasului in care stii ca nu o sa mai intri niciodata.
  • 10 Decembrie 2008 07:34
    miha2010 a răspuns:
    Are la farmacie pedex, dar poti folosi si gaz dupa care ii scoti cu un pieptene rar.ai grija ca astia sunt mai ceva ca raia.bafta!
  • 28 Noiembrie 2008 21:41
    1spiridus a răspuns:
    Nu trebuie sa-ti fie rusine! Trebuie sa consideri ca este o parazitoza care din fericire beneficiaza de un tratament care este cel mai putin agresiv. Exista in farmacii sampoane speciale pentru elimnarea lor. Nu faci referire la localizarea lor big grin, existand o conduita putin diferita.
    Specia Pediculus humanus are doua varietati, Pediculus capitis( paduchele de cap) si Pediculus corporis( paduchele de corp si de haine) si Pediculus inghinalis(Phthirus pubis) Durata medie de viata este de aprox 2 luni, timp in care depun in medie 200 de oua care se fixeaza intr-o teaca chitinoasa (lindina) Ti-am scris toate acestea pentru a te grabi sa lasi rusinea la o parte, nu-si are rostul, ia aceasta infestare ca pe o simpla gripa...care uneori poate avea implicatii mult mai neplacute.
    Incearca sa speli toate obiectele cu care vii in contact direct cu zona parazitata.
    Succes! happy
  • 3 Decembrie 2008 11:30
    elaroseni a răspuns:
    Ce fel de păduchi sunt? happy
  • 5 Decembrie 2008 12:08
    didona a răspuns:
    Nu trebuie sa te tunzi. La farmacie exista sampon antipedicular (parca asa se cheama) care rezolva problema dupa cateva spalari.
  • 22 Aprilie 2011 17:02
    M3lania a răspuns:
    Folosind spirt. happy
  • 28 Noiembrie 2008 09:45
    anamaria_8127 a răspuns:
    Bunica mea folosea gaz pentru noi cand eram mici. Cred ca si acum ar fi cel mai bun.
  • 27 Noiembrie 2008 20:01
    friedaka a răspuns:
    cu petrol, era o reteta veche de pe vremea cand eram eu copil. Te dai in fiecare seara, vreo 4-5 zile, fara sa te speli pe cap. N-am incercat reteta, e din amintiri. Dar un lucru e sigur, petrolul nu face rau la par, dimpotriva, il intareste. Sanatate.
    Mariana
  • 12 Aprilie 2010 15:23
    Lya a răspuns:
    Pai mie im povestea bunica ca venea sotu ei din razboi si erau plin cu paduchi... si se spalau cu petrol si scapau. Dar acum poti si cu spirt. Petrol nu se mai prea gaseste in ziua de azi. Dar poti sa incerci cu spirt. Nu zice nimeni ca trebuie sa te tunzi la chelie, ii o prostie. Succes!
  • 7 Decembrie 2009 16:13
    ZapaciLaa a răspuns:
    Si eu am!
  • 20 Decembrie 2011 19:17
    CriStiNa_2000 a răspuns:
    Degeaba te duci la farmacii. stiu pe cineva care tot asa a avut, a luat tot felul de produse de la farmacie. fara rezultat happydaca ai oua sau liendeni trebuiesc fiecare adunati cu mana happy gazul si orice altceva decat ii omoara nu ii da si jos din par. ei raman acolo si invine in cateva zile.
  • 14 August 2011 22:41
    qqYYDDzzOOrree a răspuns:
    Spuneti-mi si mie va rog eu dint toata inima dati-mi un sat sau un tratament! HELP!
  • 25 August 2010 05:23
    raul_7584 a răspuns:
    Radete in cap ii cea mai sigura solutie
  • 8 Ianuarie 2012 10:11
    Betty_7796 a răspuns:
    Nu trebuie sa-ti fie rusine. Exista o solutie speciala la farmacie care te scapa de paduchi sau de lindini. Chiar intr-o zi. happy
  • 27 Noiembrie 2008 15:06
    Stelulu a răspuns:
    Eu stiam ca se trateaza cu un sampon special sau o lotiune, de la farmacie. Intreaba farmacistul, sigur te va ajuta. Daca nu scpai de ei, du-te la medic.
  • 11 Mai 2011 13:31
    Cristina_6745 a răspuns:
    Sa nu-ti fie rusine ii ceva normal.Du-te la farmacisti si spune-i ce ai si el te va ajuta.Bafta
  • 30 Noiembrie 2008 08:33
    julijulianna a răspuns:
    In farmacie gasesti lotiune contra paduchi
  • 27 Noiembrie 2008 17:00
    Raspuns anonim:
    cu o lotiune speciala de la farmacie sau cu gazbig grin
  • 29 Noiembrie 2008 04:32
    Raspuns anonim:
    Seara, inainte de culcare, iti umezesti bine tot parul cu otet, iti pui un prosop alb pe cap si te culci. Dimineata cand te trezesti te speli pe cap.Ca sa fii sigura de rezultat te sfatuiesc sa faci acest lucru timp de doua-trei nopti.Si sa nu-ti fie rusine, nu ai de ce, sunt sigura ca toti au avut o data in viata paduchi.
  • 30 Noiembrie 2008 22:12
    Raspuns anonim:
    Fara jena se poate intreba la un farmacist sau un cunoscut mai in virsta. Ai sa ai surpriza sa auzi citi au trecut prin asta.
    Daca folosesti gaz, nu cumva sa adormi su el in cap. Iti va provoca arsuri la nivelul pielii.
  • 1 Decembrie 2008 23:45
    Raspuns anonim:
    scapi cu gaz si pedimol
    dar bineinteles sa te curete cineva de oua (lindine

0
  • 3 Decembrie 2008 13:07
    Raspuns anonim:
    Am lucrat ceva timp ca educatoare la gradinita si acest lucru se intampla frecvent. Sfatul meu este sa bati spuma bine cateva albusuri de oua... si intinzi pe tot parul... lasi pana se intareste, apoi indepartezi spuma cu apa si te speli normal cu sampon pe cap. Spuma de albus se intareste si cand o dai jos ia paduchii si ouale lor.
    30 Septembrie 2011 15:00
    mioo a răspuns (pentru anonim_4396):
    Oare o merge pentru ca si eu am luat nu stu de unde pe baiatu meu l-am scapat dar mai trebuie sa fac si eu la mine e mai greu pentru ca am parul foarte des si mare oare o merge
    21 Februarie 2012 13:13
    ccppoo a răspuns (pentru anonim_4396):
    La inceput lasi sa se intareasca apoi te speli pe cap si apoi o scoti?
    - Ascunde conversatia (2 răspunsuri)
  • 5 Decembrie 2008 18:28
    Raspuns anonim:
    In primul rand trebuie sa fii sigur ca ai paduchi.
    Pe urma exista la farmacii solutii extrem de eficiente.
  • 8 Decembrie 2008 16:35
    Raspuns anonim:
    Eu am patit si eu aceeasi problema si ca sa scapi de ei te dai cu gaz pe cap, apoi pui o punga apoi un fes si tii alea in cap vreo 15 minute, apoi te speli normal. Sper sa-ti fie de folos.
  • 17 Ianuarie 2009 23:41
    Raspuns anonim:
    Anti-Poux se numeste samponul pentru paduchi, si, da, il gasesti in farmacii! Bafta
  • 21 Ianuarie 2009 14:19
    Raspuns anonim:
    Eu cu verisoara mea am avut paduchi, dar am scapat cu bine
    pentru ca am cumparat spry de muste... Imi este atat de rusine!
  • 31 Ianuarie 2009 21:07
    Raspuns anonim:
    Am luat si eu paduchi, nu stiu de unde, am incercat lotione de la farmacie si tot nu am scapat de ei ce ma fac?
  • |< <
    1 - 30 (din 151)
    > >|